Повече от половината изложители в международната специализирана изложба "Винария" в Пловдив участват за първи път, съобщиха от Международния панаир.
Част от тях са членове на Българската асоциация на независимите лозаро-винари, в която влизат около 50 малки бутикови изби, които произвеждат вино от минимум 50 на сто собствени лозови насаждения.
За първи път на "Винария" организирахме майсторски клас за Сира и дегустация на 10 вина Мерло, произведени в различни региони на страната, коментира председателят на Асоциацията Иво Върбанов.
Според него трябва да има баланс между местните и световни сортове, защото при малки обеми на производство не е разумно да се залага само на родните, тъй като не всички изби могат да задоволят количествата, които един пазар изисква. Затова е добре качествените вина от международни сортове да проправят път на българските.
По думите му семейните изби поддържат голямо сортово разнообразие като от местните най-предпочитани са Мелник, Мавруд, Гъмза, на почит са Рубин и Тамянка, които се предлагат самостоятелно или в купаж. За първи път се представят и вина от сортовете Русан, Марсан и Вионие от серията "Мегалит", която предстои да бъде пусната на пазара. В
За първи път на "Винария" се демонстрират кегове, в които виното може да бъде охладено и газирано.
Тази година е провокиран бизнес интересът на малките бутикови изби, коментира главният директор на Международен панаир Пловдив доц. Иван Соколов.
Тази година в изложбата участват 127 български и чуждестранни фирми от 11 държави.2025 червени яйца боядисаха на Велики четвъртък в Бачковския манастир. Доброволци от Пловдив, Бачково и Банско се включиха в боядисването на яйцата. Според традицията яйцата се багрят в червено, тъй като символизират кръвта на Иисус Христос. Доброволци разказаха, че при варенето на яйцата нито едно от тях не се спуква или чупи. Според..
На днешния Велики четвъртък над 180 деца се включиха в боядисването на великденски яйца в двора на митрополитския храм "Света Марина" в Пловдив. За 16-та поредна година то се организира от Пловдивската света митрополия с благословията на митрополит Николай. Тази година децата бяха посрещнати от епархийския духовен надзорник архимандрит..
Пролетната залесителна кампания в Пловдив завърши успешно с 440 новозасадени дръвчета и близо 6000 храста. Дейностите бяха организирани от ОП „Градини и паркове“, като залесителни екипи работиха във всички райони на града. Залесени бяха ключови градски пространства и пътни артерии, включително продължението на парк „Лаута“, по бул. „Никола..
Живеещите в Дома за стари хора „Василий Велики“ в Пловдив ще бъдат настанени в бившата Белодробна болница. Преместването се налага за година заради основния ремонт, който ще бъде направен на Дома. Предложението на заместник-кмета Николай Бухалов ще се гледа на сесия на Общинския съвет идния четвъртък. В Дома за стари хора живеят около 160 души,..
Пиян и без книжка шофьор предизвика катастрофа на главния път Пловдив – Хасково. Инцидентът е станал в района на комплекс „Кемера“, където лек автомобил „Опел“ ударил странично изпреварваната от него „Тойота“. Блъснатата кола изхвърчала от шосето и се ударила в крайпътно дърво. В болница с различни травми са настанени пътуващите в нея..