Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Орфей и Евридика“ открива Opera Open

| обновено на 25.02.19 в 15:02

Старт на фестивала Opera Open на Държавна опера Пловдив ще даде на 15 юни съвместната продукция с Театро Реджо ди Парма на бароковата опера „Орфей и Евридика“ от Глук и режисьор Стефано Пода – едно от най-големите имена на европейската музикална сцена. 

В спектакъла участват над 150 артиста, повечето от които – доброволци, представящи различни раси и архетипи, интегрирани в тракийската митология и антична археология. 

Сред акцентите са премиерата на „Риголето“ от Верди – съвместна продуккция със Софийската опера и балет с режисьор  акд. Пламен Карталов, както и представянето на холандския състав „Камерата Страдивариус Оркестра“ с безценни инструменти от Средновековна Италия. 

Пловдивчани ще чуят за първи път нашумялата цветнокожа джаз певица Лиз Райт, присъстваща в класациите на списание „Билборд“ за съвременен джаз в две последователни години, както и най-добрия интерпретатор на ролята на Отело и водещ тенор – аржентинецът Хосе Кура. 

На сцената на Античния театър ще излязат и солисти от Болшой театър в новата постановка на „Лебедово езеро“ от Чайковски  на прочутия руски хореограф и солист Константин Уралски –  художествен ръководител на Балета на Айова и главен балетмайстор на Астраханската опера и балет в Русия.

Мащабното закриване на фестивала Opera Open е на 30 август с операта „Аида“ от Верди, с която традиционно се спуска завесата на големите оперни фестивали и с участието на прочутия български баритон Кирил Манолов и на всички пловдивски хорове.

По данни на статистиката, над 35% от зрителите на феста са чуждестранните гости, като продадените за предстоящия фестивал билети вече са над 30%, уточни директорът Нина Найденова. 

Тя подчерта, че през  2019 г. фестивалната програма ще бъде разширена и във времето, и в пространството, като спектаклите ще обхванат и месец август, а като ново сценично пространство за около 500 зрители ще бъде оформен и дворът на  бившия Фрески колеж на ул. „Цанко Дюстабанов“. 

За най-малката публика ще бъде приобщено и друго сценично пространство на брега на р. Марица, където ще акостира кораб-сцена.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В "Срещите" за пазителя на България - Боян Мага

Кой е Боян Магесник, по- известен като Боян Мага? И защо отказва на Симеон да бъде наследник на короната?  Наистина ли е казал "Аз не съм от този свят". Опит да поповдигнем завесата за този дух, казват пазител на България, правим с проф. Дамян Попхристов.  С лушайте, интересно е.

публикувано на 18.07.25 в 10:48

Христо Мутафчиев е носител на наградата на Карлово за 2025 год.

Актьорът Христо Мутафчиев е носител на Наградата на Карлово за 2025 година, съобщиха от пресцентъра на Общината. Той получи статуетка „Златната Богиня“ и парична сума от кмета на Община Карлово д-р Емил Кабаиванов на официална церемония снощи. .  Христо Мутафчиев е роден в град Карлово през 1969 година. Винаги горд с корените си, Христо Мутафчиев често..

публикувано на 18.07.25 в 10:43

"Пътна връв" на Наталия Делева вече на български език

Нова книга на ИК "Жанет 45", в програма "Точно днес" представяме " Пътна връв " с авторката  Наталия Делева .  „Пътна връв“ е фин, въздействащ роман за последствията от семейното насилие върху децата през погледа на жена, напуснала родината си, която се опитва да изгради нов живот. С помощта на терапия, тя започва да осмисля преживяното..

публикувано на 16.07.25 в 06:53

Теодосий Спасов представя в Пловдив новия си проект

Теодосий Спасов ще представи новия си проект Balkan moods тази вечер в Малката раннохристиянска базилика, в Пловдив, съобщават организаторите от „Камерна сцена Пловдив“ и международния младежки фестивал „Кръстопът“. Проектът е плод на сътрудничеството и алхимията между петима артисти, които представят нов репертоар за квинтет, отличаващ..

публикувано на 16.07.25 в 07:30

Проф. Людмил Ангелов за конкурса "Милчо Левиев"

В оспорваната клавирна надпревара на Вторият национален музикален конкурс „Милчо Левиев“ се включиха най-изявените и талантливи млади пианисти в България на възраст между 10 и 25 навършени години. Паралелно със състезателната част на концертния подиум на НУМТИ „Добрин Петков“, талантливите младежи участваха в майсторски класове и творчески семинари,..

публикувано на 14.07.25 в 14:05