Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лицемерието на избори води до задкулисни решения

Парламентарното мнозинство може да преодолее ветото на президента, но въпросът е дали това влиза в партийната стратегия на ГЕРБ или не. Ясно е, че  управляващата партия има намерение да върне по-ниския праг за валидност на на преференциите, но въпросът е дали  това да стане чрез подкрепяне на ветото или чрез отхвърлянето му и след това – гласуване на законови поправки, коментира политологът Стойчо Стойчев.

По думите му, няма значение кой от вариантите ще бъде избран,  защото важни са правилата по които  ще се проведат изборите.

 Ясно е, че на тях преференциите ще си бъдат със същия праг на валидност, какъвто имаха и на предишните.

Мнението на опозицията БСП е роб на чисто предизборната ситуация, на правене на политика за сметка на законодателството. Всяка ситуация сега се използва от тях, за да се преиграва и драматизира. Трезво мислешите хора обаче отдавна не се вързват на тези неща.

В Парламента всички партии са еднакви, няма една, която да е по-качествена от друга и те работят по един и същи начин. Големият им проблем е, включително и на БСП, вкл. и на президента Радев е, че те не са в положение да държат властта и да практикуват същите неща, които практикува в момента ГЕРБ.  

Те само искат да ги заменят „там“ не в името на демокрацията или някаква висша цел като върховенството на Закона, а за да държат властта и да си разпределят публичните средства, както намерят за добре.  Това е политическо лицемерие. Мисля, че както един човек се държи в политиката, така се държи и в личния си живот и не съм далече от идеята, че тези политически лицемери са лицемери и в ежедневнието си.

Такава е и стратегията на трите партии в ОП. Как да се докопаме до някакъв мандат и как точно да го направим.

Стойчев подчерта още, че ако трите партии гледат дългосрочното си участие в политиката, би трябвало  да запазят формата на Коалицията ОП, защото това е най-успешният формат на квалифициращите себе си като "патриотични формации" в българската политика.

 Те имат електорати, които не се припокриват и дори само механичният им сбор води до  нарастване, каквото десните партии не могат да постигнат. Защото при тях се гласува за всяка една - за сметка на другата. Големият въпрос обаче е, че те не могат да превъзмогнат „българщината“ в политиката и там са три несравними его-та, които се борят едно с друго – кой е по-по-най- и по-голям патриот от другите.

Те са генетично свързани, дори и роднински и когато политическият разговор се свежда до личен, до изпокарване на роднински принцип, на база на родова омраза, няма по-голямо побългаряване на политиката. Проблемите там са междуличностни, не са политически и затова такава коалиция очевидно няма бъдеще.

Когато поведението на политиците откаже хората да гласуват, изборите се решават от задкулисни механизми и хора, а не на база на политическо поведение и стратегии, подчерта още Стойчо Стойчев. .

Чуйте интервюто от звуковия файл: 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Все чакаме принца на бял кон, а той идва на магаре

Изборът на председател на НС е заложник на промените в Конституцията, които направиха тази фигура потенциален служебен премиер, посочи социологът доц. Татяна Буруджиева.  По думите й живеем в символен свят, в който като избиратели чакаме принца на бял кон, но идва принцът на магаре и ние няма как да го изберем, защото е на магаре... Така влизаме в..

обновено на 26.11.24 в 11:38

Всеки човек може да прояви най- висшата форма на щедрост

По случай "Щедрия вторник" между 3 и 5 декември Българската болнична асоциация организира кампания по кръводаряване заедно с Националния и регионалните кръвни центрове от страната и с партньорството на фондация BCause.  Освен да благодарим на тези, които даряват, празникът е повод да обърнем по-сериозно внимание на темата за дарителството в здравния..

публикувано на 26.11.24 в 11:37
Д-р Николай Болтаджиев

НЗОК не трябва да пести, а да плаща за качествено лечение

Включване на нови профилактични изследвания в пакета, заплащан от Здравната каса, предлагат от здравното министерство с нормативни промени. Целта е ранното откриване на хронични бъбречни заболявания и рак на маточната шийка. Предложението предвижда НЗОК да поема две допълнителни изследвания за оценка на бъбречната функция. Идеята е да се..

публикувано на 26.11.24 в 11:19

Повече от 55% е загубата на вода в Пловдив и областта, от догодина 3,56 лв. куб. м. вода

Цената на водата в Пловдив, Пазарджик и Смолян ще се повиши от 1 януари догодина , показват разчетите на Комисията за енергийно и водно регулиране. Те предвиждат промени в цената на водата в 28-те ВиК дружества в страната. Новите цени са заложени в проект на решение, което ще бъде обсъдено публично в четвъртък в сградата на регулатора.  В Пловдив..

обновено на 26.11.24 в 10:21

Утайките в Катуница са цъкаща бомба, но трябват проект и пари

Рекултивацията на старото депо за утайки край Катуница бе дискутирана на заседание на Общинския съвет на Садово днес.  Проблемът с хвостохранилището стана отново актуален след големия пожар в края на октомври, чието потушаване отне десетина дни.  Според председателя на местния парламент Атанас Телчаров потушаването на пожара решава проблемът на..

публикувано на 25.11.24 в 16:06