Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Честваме #заедно 3 празника в Пловдив на 10 март

Сирни Заговезни, арменският Пун Парегентан и руската Масленица отбелязват началото на постите

Кукерски игри, арменски и руски традиционни обичаи ще могат едновременно да видят пловдивчани и гостите на Пловдив на 10 март, когато народният календар отбелязва Сирни Заговезни и началото на пролетта. 

По стар български обичай Сирни заговезни е денят, в който искаме и даваме прошка. Характерни танци, театрални етюди, народни игри за деца и възрастни, са само част от атрактивните демонстрации на открито за народния празник, който се чества, както от българската, така и от руската и арменската общност.  

Организаторите от НЧ „Захари Стоянов-1984“ и Фондация „Заедно“ в Пловдив подготвят много изненади за всички присъстващи, и най-вече за децата. 

Събитието е част от проекта „Да посрещнем пролетта заедно“, който се реализира с подкрепата на Община Пловдив и е включен в културния календар на града през 2019 г.

Сирни Заговезни, арменският Пун Парегентан и руската Масленица отбелязват началото на постите и се честват 7 седмици преди Великден. 

Арменците ще покажат как се прави великденски календар от лук, а руснаците – как най-сигурно да изгоним зимата и да посрещнем пролетта.  Демонстрациите в центъра на „Капана“ ще бъдат съпроводени с обредни песни и танци. Проектът е и послание към различните поколения за съхраняване на народните традиции и опазване на мултикултурния облик на Пловдив. 

Празникът ще започне от 15 часа в неделя със специалното участие на кукерите от фолклорен ансамбъл “Слав Бойкин” към Народно читалище “Кирил и Методий” в гр. Раковски. Ансамбълът е един от малкото в България, който пази  вековната традиция на кукерските игри.

Децата от всички общности ще могат да се включат заедно в традиционните за старите българи и арменци игри, свързани с „хамкане“ на халва, както и да опитат от вкусните руски палачинки. Възрастните ще прескачат огъня за здраве – ритуал, характерен, както за българските, така и за руските традиции.

Първото съвместно честване на празника бе през 2017 г., по идея на Фондация „Заедно“ и Дом на етносите в Пловдив. Тогава в него се включиха и гости от Македония.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Божествената частица, която всеки човек носи е силата на творчеството

Художникът и скулптор Георги Иванов, известен не само под тепетата с артистичния псевдоним Жорж Трак бе гост в празничното издание на предаването Клуб "Неделя" на Великден. За ученическия си период и следването му в Националната художествена академия в ателието на проф. Светлин Русев, както и това – има ли място политиката в културата, творецът..

публикувано на 20.04.25 в 19:10

2 великденски концерта пред общината

Великденската програма на община пловдив днес включва концерт от 12 часа на пл. „Стефан Стамболов“ на децата от „Арт Войс Център“ с ръководител Румяна Иванова. Вечерта от 18 ч. за пловдивчани и гостите на града ще свири Биг Бенд Пловдив и солисти с диригент Николай Гешев.

публикувано на 20.04.25 в 08:45

Градски турове за 18 април организира "Старинен Пловдив"

На 18 април отбелязваме Международния ден за опазване на паметниците на културата . Денят се чества от 1984 година по решение на ЮНЕСКО. На този ден отдаваме дължимото на националното ни наследство, почитаме хората, отдадени на каузата за опазването му, което е изключително отговорна роля. 18 април е повод да се привлече общественото внимание във..

публикувано на 18.04.25 в 10:10

Изложба „Вяра и Светлина“ в храм „Пресвето сърце Исусово“

Изложба „Вяра и Светлина“ – диамантени гоблени с библейски истории ще бъде открита на Великден в храм „„Пресвето сърце Исусово“ в град Раковски.  Те са изработени от хора в нервностойно положение към Центъра за социална интеграция и рехабилитация, под ръководството на сестрите Францисканки и включват сцени от живота на Исус Христос, Дева Мария..

обновено на 18.04.25 в 09:32

Как рибите се появиха в картините на Йорданка Георгиева?

Влизаме в едно уютно ателие на творец, то е разположено на малка уличка в Капана, в него работи  Йорданка Георгиева.  Тя се завръща в България през 2022 година, след дълго време, в които живее и работи на остров, разположен някъде между Великобритания и Франция.  Художничката рисува символа на християнството - рибата и вярва, че арттерапията помага..

публикувано на 18.04.25 в 08:00