Нова формула за икономическа трансформация с фокус превръщането на България в развита държава с високи доходи и производство на високотехнологични стоки с голяма добавена стойност предлага вицепремиерът Томислав Дончев.
За потенциала на страната ни за осъществяване на амбициозната цел и възможностите й за извличане на ползи в контекста на глобално забавящата се икономическа среда – чуйте повече от интервюто с икономическия анализатор Румен Гълъбинов.
Той отбеляза, че това, от което има нужда е България да развие интензивен икономически модел.
Трябва да сложим акцент на преките инвестиции, на публично-частното парньорство, така че да се получи ефективност на българската икономика, каза още анализаторът. Според него не само с увеличаване на минималната работна заплата, а и по естествен път, и в реалната икономика да получим по-високите заплати.
Румен Гълъбинов каза още: Демографските ни тенденции продължават да се влошават, от трите компонента-раждаемост, смъртност и емиграция - ние не сме успяли да излезем от негативния тренд. Ние имаме най-високота смъртност в Европейския съюз. Нетно изходящите потоци, които излизат от България са по-големи от тези, които влизат у нас. На нас ни трябва технологичо много по-модерна икономика, с много по-висока добавена стойност, която тук се прави. Индустриалните зони са много важни за развитие на бизнес климита. Има добър пример в Пловдив и областта с развитие точно на такава зона. Важно е да се търси стратегически инвеститор, който да се интересува да направи инвестиция. Глобалното забавяне на икономиката вече е факт, например: ръстът на икономиката в Германия е за 2017 - 2,2 %, за 2018 - 1,5 % и за 2019 - 1 %, според прогнозата на Дойче Банк.
В събота и неделя в Пазарджик предстоят 2 големи кампании на сдружението "Добро сърце". В центъра на града, на „Тортата“, ще бъдат раздадени над 2000 хляба, разказа Георги Янакиев от сдружение „Добро сърце“. "Кампанията "Никой не е по-голям от хляба" цели да покажем на хората, че не е лошо да се дарява. Кампания от хората за хората – да..
Какво губи националната икономика, пренебрегвайки постиженията на българските учени? Защо бизнесът у нас не е иновативен и купува нови технологии от Запад, вместо български разработки? Според проф. Калоян Петров, директор на Института по инженерна химия към БАН, това невинаги е така, но в общия случай предприемачите предпочитат да купуват..
Средства за инвитро процедури са насочени към земеделците – това е манипулация, която измества фокуса от важни теми в държавата, категорични са от Национална асоциация на зърнопроизводителите. Те са и в стачна готовност, заради липсващи средства в проектобюджета за догодина, които са ключови за стабилността на сектора. Става дума за два..
С близо две трети се очаква да е по-малък бюджетът на програмата „Грижа в дома“ за следващата година, съобщи Веселина Ботева, която ръководи дирекция „Социална политика“ в община Пловдив. Тя припомни, че по проекта вече 5 години се осигурява патронажна грижа на самотно живеещи възрастни хора. Проектът, който е финансиран по Оперативна програма..
Има опасност Кукленият театър в Пловдив да влезе в следващата година с 200 000 лева неразплатени средства към доставчици на услуги, каза в предаването „Точно днес“ директорът му Петър Влайков. Причината е, че те не се отпускат от министерството на културата, въпреки че са част от тазгодишния бюджет. Проблемът се повтаря от миналата..