Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Обща минимална европейска заплата е добра идея за България


Икономическият анализатор проф. Боян Дуранкев коментира обръщението на френския президент Макрон към европейските граждани за нов европейски ренесанс, което той направи в  безпрецедентно писмо , без посредничество на други европейски лидери.

 От предложенията в писмото от пет страници, проф. Дуранкев анализира   идеята за обща минимална европейска заплата. 

Той  припомни, че по-ниска от българската минимална работна заплата - 560лв. в Европа няма и в следващите пет години няма и да има.  / И в Турция е  по-висока/ .  Следващите страни доста ни изпреварват, с около 500 евро, но не Румъния е следващата страна, а  Латвия, след това са Румъния и Унгария.

 Между 500 и 800 евро са заплатите в  страни като Хърватия, Словения, Естония, Гърция.  Следват огромна група страни със заплати над 1000 евро, като абсолютният отличник е  Люксембург с минимална работна заплата от 2100 евро.

Проф. Дуранкев подчерта, че големия въпрос, който поставя Макрон е дали е възможно европейски страни, членки на ЕС, т.е. на клуба на богатите, да бъдат по-зле, отколкото съседни страни и възможно ли е да има хора с по-нисък жизнен стандарт, отколкото преди. През 1990г. се оказа, че в България има мизерстващи, страдащи и бедстващи в Европейския съюз. С най-тежко положение България, Латвия, Румъния и Унгария- колкото и да я хвалим.

Затова казуса, която поставя Макрон, за България е цного ценен, защото в България от 15 години, още преди влизането ни в ЕС, се говореше за догонващо развитие, както икономическо, така и социално. Нещо, което не се случи, независимо че управляващите политици, докато са управляващи, твърдят, че  България е прекрасен пример. Не, не  е пример.

Затова, това, което поставя Макрон е,  такива жалки страни, като България, Латвия, Румъния, Унгария, е да достигнат в следващите 10-тина години, над средната заплата за ЕС над 500 евро. 

Дуранкев припомни, че в тази ситуация за България, поради плоския данък, приет от БСП и ДПС, богаташите ще продължат да  богатеят, а  за  обикновените граждани, този процес ще върви доста по-бавно. 

Реакцията на българския бизнес, който се обяви против тази идея, Дуранкев коментира с това, че ако това се приеме, няма да е приятно за бизнеса, защото  няма вече да може да си купуват нови  сараи , ТЕЦ-ове и т.н., и определи , че осъществяването на тази идея е напълно възможна за ЕС. 

Интервюто с проф. Дуранкев е в звуковия файл. 






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с режисьора Петър Одажиев

Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър  Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември.  Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...

обновено на 22.11.24 в 16:47
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39