Парламентът одобри на първо четене амнистията на неплатените публични задължения на вероизповеданията до 31 декември 2018 г., които са 8 267 000 лева. От тях 8 106 000 лева са на Главното мюфтийство, а останалите 160 хиляди лева на БПЦ.
Той припомни, че промените не са изненадващи, а следват инициативата на президента Радев и решение на КСНС от май 2017 година.
Те бяха предизвикани от доста сериозните данни, които са в ДАНС и в Дирекцията по вероизповеданията, че имамите у нас получават заплатите си от турската държава - Дианет. С ескалацията на радикалния ислям и завишените изисквания за контрол над външното финансиране се предприе идеята за промени в законодателството. За съжаление в Народното събрание нямат капацитет да изведат до край идеята.
Приетите поправки днес юристът обясни с пропуските, направени при промените миналата година в Закона за вероизповеданията, с които им се отпуска държавна субсидия, но не е записано как тя ще се изплаща при неплатени задължения.
Това са въпроси от държавно естество, а политиците трябва да са по- внимателни. Хора, които хал хабер си нямат от вероизповеданията, от отношенията държава – вероизповедания, от спецификата, проблемите, съвременните предизвикателства опорочават това решение, което трябваше да се вземе без много приказки. Така направиха преди време в Холандия и Швейцария. Само при нас това се превръща в скандал.
Цеков заяви, че ако президентът поиска мнението му по този въпрос ще препоръча да не се налага вето върху поправките.
Въпросът засяга националната сигурност и така не се обезсмисля цялата промяна в Закона за вероизповеданията, която бе направена миналата година. С приетите поправки мюсюлманската общност няма да зависи от правителствените и разузнавателни служби на Турция. Тамошната дирекция по вероизповеданията /Дианет/ е доста интересен хибриден орган, който съчетава не само административни, но и разузнавателни функции.
И третият вот на недоверие срещу кабинета "Желязков" се оказа неуспешен. Срещу предложението гласуваха 130 от присъстващите народни представители от ГЕРБ – СДС, БСП – ОЛ, ИТН и "ДПС – Ново начало". "За" гласуваха 54 – от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие". Депутатите от "Продължаваме промяната - Демократична България" и Алианса за права и свободи не бяха..
Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие. "Възраждане"..
Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"? Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..
Общинският съветник от "Има такъв народ" в Пловдив Димитър Арнаудов напуска партията и групата в местния парламент и става независим. В съобщение до медиите той заявява, че решението му е осъзнат избор, който е резултат от дълбоки разминавания с начина, по който ИТН води местната си политика. Той твърди още, че отстраняването му от ръководството..
На кръгла маса в парламента младите лекари и специализанти представиха законопроект, предлагащ мерки, които да ги задържат в страната. В предварителна дискусия здравната парламентарна комисия реши, че до 28 юли ще подготви законопроект, въвеждащ минимални изисквания за заплащането на медицинския персонал. По темата говорим с Мурад Назимов , 6 курс..