Премиерът на Русия Дмитрий Медведев, който бе на посещение в България се срещна с държавните ни мъже, но не обеща нищо на България.
Коментарът за разговорите и резултатите е на Христо Казанджиев, енергиен експерт.
Русия не се интересува от газовия хъб „Балкан“. Турски поток ще се реализира, когато има железобетонни гаранции от страна на ЕС. Коментира се интереса на Русия към изграждането на АЕЦ Белене, но той се коментира от дълго време.
Големият проблем е, че пред Турски поток излязоха възражения от ЕС. Той нарушава конкуренцията и не е в интерес на България. Колкото и да се опитват управляващите да възстановят значението на България на газовата карта, усилията са грешно насочени и трудни. България загуби, защото Русия ни заобиколи заедно с Украйна.
Русия затваря входовете на България от юг за доставка на природен газ от други източници. Ясно декларира, че транзит на руски природен газ през България няма това значение. Русия постигна своите геополитически цели, и България отива в тъмния ъгъл.
Очаква се минимален ръст на потреблението на природен газ в България. В малка степен са реализирани политики в тази посока. ОТ 10-15 години се говори за участието на България в терминал за втечнен природен газ на гръцкото егейско крайбрежие. Освен приказки, друго нищо няма, въпреки, че този проект има много ясна перспектива за в бъдеще.
Газът от Азарбейджан се чака, и дали ще дойде изобщо? България да започне реализацията на втечнен природен газ от Александруполис , да се махнат рестриктивните мерки за проучване на нефт и газ, в това число за шистов газ. България да започне много сериозни разговори с Румъния и достъп до румънските газови ресурси, с които много скоро Русия ще излезе на европейския пазар. В тази посока България трябва да хвърли много сериозни усилия, но не го прави, и няма да го прави.
Очевидно е, че България не работи за собствения си интерес. Какво правиха управляващите 10 години, за достъп до други източници, освен Русия? Големият шамар предстои да ни бъде зашлевен с Турски поток. Надявам се да отрезви управляващите и да вдъхне малко разум в дебелите глави на политиците.
Интервюто с енергийния експерт Христо Казанджиев е в звуковия файл.
Деветото издание на инициативата " Аз мога да строя " се проведе в Пловдив. В него участваха 15 отбора от професионалните гимназии по строителство, архитектура, геодезия, пътно и водно строителство от 10 града на страната. Това е състезание, което се прави по инициатива на пловдивската колегия на Камара на строителите в България , насочена към..
Организаторите на фестивала за хаус музика Lost in Hill и доброволци ще почистят пловдивския хълм Бунарджика на 27-ми април. Инициативата започва в 11:00 часа сутринта на входа на Летен театър Бунарджика. Целта е да се подготви територията за предстоящия пролетно-летен сезон за гражданите на Пловдив и гостите на града. "Ние едва сега започваме с..
Въвеждането на дисцплината „Философия на медицината“ в обучението на студентите медици на Медицински университет-Пловдив бе обсъдено по време на първия по рода си в страната дискусионен форум на тема „Общество-философия-медицина“. Той се организира от Департамента за езиково и специализирано обучение към Медицински университет - Пловдив...
30 хиляди души годишно заболяват у нас от варицела, като това предимно са деца, съобщи в програма "Точно днес" проф. Ани Кеворкян, ръководител на Катедрата по епидемиология и медицина на бедствените ситуации в Медицинския университет в Пловдив. Тя коментира значението и ползите от ваксините и необходимостта от постигане на по-високо имунизационно..
В София се провежда дискусия около темата за изучаване на религиозни добродетели и религии в българските училища. Впечатленията си от дискусията изрази пред Радио Пловдив С Пламен Сивов от фондация "Покров Богородичен". "Този дебат всъщност продължава повече от 30 години в нашето общество. Непосредствено след демократичната промяна у нас,..