Среща със Светозар Гледачев и представяне на книгата му „Хроники от една държава на кръстопът“ ще се състои в читалище „Алеко Константинов".
В книгата си авторът разказва затова „какви неща се случиха и как много добре сме ги забравили“.
"Няма жив човек, който да не е бил на кръстопът. Един, два пъти, сто пъти. Всеки ден. Всяко решение е кръстопът, който води в различни посоки с различни резултати. Докато целта се загуби, забравим я или се отчаем. Така се раждат депресиите. Много хора смятат, че управляват живота си. Други, че Бог ги направлява, а трети са се примирили с това, да се „влачат по течението“. Същото е и с държавите. Те също са на кръстопът, но хората в тях страдат, защото животът им преминава в обещания за по-щастлив живот зад следващия „завой“, след следващия кръстопът. Така, очаквахме „комунизма“, така очаквахме демокрацията, така очакваме щастието… За някои то все не идва, а за други няма и да дойде. България е на кръстопът-географски, това не можем да го променим. Исторически-защото сме в преход от една илюзия към друга. Но сме и в кръстопътя на епохата. През определени десетилетия, следват глобални икономически, социални, демографски и философски промени, след което светът и животът е различен, друг, далече от първоначалната ни цел. Но всичко това става с болка, мъка, катаклизми, дори войни. За да се роди новото-отмира старото. Каква беше България през този преход, който продължава, но не се разбира?..."
Светозар Гледачев е автор на няколко книги: „ множество научни публикации в специализирани издания и в пресата. Автор е на учебник по маркетинг. Бил е банков директор, управител на приватизационен фонд, член на УС на редица предприятия от сферата на леката и тежката промишленост.
Регионалният исторически музей в Пазарджик спечели финансиране от министерство на културата за реставрация на „Геновата“ къща, която е паметник на културата. 300 000 лева е финансовата подкрепа за ремонт на покрива, консервация и реставрация по фасадите и на интериора. Сградата е построена през 1880 г. и е типичен представител на градската..
Експозицията включва живописни творби, в които вибрацията на форма и цвят е проекция на личното пространство на авторката. Инспирирана от конкретна натура, тя превръща пространството в платната в почти абстрактно, наситено с емоция, крайно лична. Следата от четката носи импулса на впечатлението, създава своеобразен свят, в който водещ е..
„Доказано“ е надсловът на изложбата – скулптура и живопис на Димитър Рашков в галерия „Възраждане“ Експозицията, която е по повод 70-годишнината на автора, провокира зрителя да се забавлява и усмихва, проследявайки карнавалния парад на Рашковите дебеланковци и дебелани, а маслените платна са голямата изненада, която художникът поднася..
Десет изявени художници, свързани с Пловдив, участват в изложбата „5,6,7“, която събира юбиляри в съвместна експозиция в галерия „Капана“ на Градска художествена галерия. Куратор на изложбата, която се осъществява под егидата на Дружеството на пловдивските художници и се финансира от Община Пловдив, е художникът Костадин Отонов. Сред..
Среща разговор с д-р Петър Величков за „Непознатият поет Трифон Кунев“ представят издателство „Библиотека България“, Литературен салон "Spirit&Spirit" и клуб „Петното на Роршах“. В „Непознатият поет Трифон Кунев“ той хвърля светлина върху интересната личност на големия български поет и общественик, разчитайки писмата му до неговата любима -..