Проектът „Духът на японската кукла“ свързан с японското куклено и танцово изкуство,който стартира през април в Пловдив, ще продължи 6 месеца и представя събития с участието на български и японски творци. Три японски театъра и общо девет представления ще гостуват на Държавен куклен театър –Пловдив като част от програмата за Европейска столица на културата.
„Прехвърлянето на духа от живия разказвач към куклата в японския куклен театър ни порази. Тук ние сме заедно с куклата, тя е пред нас и сме едно цяло. Там кукловодите са отделно от разказвача, който изпълнява всички гласове и цялото действие“, споделя директорът Виктор Бойчев за вдъхновението от японската култура.
Специално създаденият за програмата на Пловдив - Европейска столица на културата 2019 куклено-театрален спектакъл „Принцът на морето и принцът на земята“ на Пловдивския куклен театър с премиера на 21 април, е вдъхновен от традиционния японски куклен театър Бунраку, по известната легенда за двама братя, от чиято любов с принцесата на океана се ражда първият японски император – класическа японска легенда за любовта, доверието, дадената дума и смисъла на живота. Режисьор на спектакъла е Елена Панайотова в сътрудничество с двама японски артисти: кукломайстор и хореограф. Легендата в български варинат е разказана от Николай Райнов, но спектакълът е по текст на режисьорката. Една от куклите е изработена от малкото останали живи майстори в Япония - майстор Арата, но облеклото й ще се изработи в България. Координатор на тези важни детайли е сценографът Юлияна Войкова-Найман. Композитор е Асен Аврамов, а хореограф – Хисако Хорикава.
През септември ще се проведе и първата по рода си Седмица на японското изкуство, която ще запознае малки и големи с фолклорни куклени традиции и различни демонстрации от страната на изгряващото слънце.
Като част от специалната програма по проекта в рамките на инициативата Пловдив - Европейска столица на културата 2019, двайсет години, след като Пловдив беше съпътстваща ЕСК, майсторката на буто танц Хисако Хорикава, ще гостува отново с моноспектакъл и уъркшоп Тяло и тан. Тя е и хореограф на „Принцът на морето и принцът на земята“.
Японската фондация EU Japan Fest подкрепя проекта, в който се включва гостуване на Националния театър на Япония Бурнаку, който пази традицията на театралния стил от 17 век, ще гостува и Куклен театър от град Риека, куклен театър Пук, който допуска осъвременяване на представленията.
Проектът се осъществява в партньорство с Фондация EU Japan Fest. Фондацията EU Japan Fest се финансира от всички големи японски предприятия и частни бизнесмени. Тя изнася японско културно съдържание и непознати японски традиции извън територията на „затворената”, в културно отношение, държава, но и подкрепя изкуството на творци от целия свят.
Образователната програма на изложбата "История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024" продължава и тази седмица. От 15 часа в галерия "Капана" ще гостува кураторката на българското участие във Венецианското биенале от 2019 година – Вера Млечевска. Проектът „Как живеем?“ е куриран от Вера Млечевска, която описва..
"Стени" - така нарекоха първия фестивал за европейска солидарност организаторите в София и за разсъждаваха ЩО Е ТОВА ЕВРОПЕЙСКА СОЛИДАРНОСТ. И като как ще се случи когато национализмите и популизмите вече строят нови стени. Когато греховете на ЕВРОПА все още не са забравени, а и различните културни "наследства" трудно предлагат единство. Проф...
Красимира Стойчева-Пекова е автор на книгата „Мамо, искам да отслабна!“. Тя е доктор и специалист по здравословно и балансирано хранене, с дългогодишен опит в спорта и като треньор на шампиони. Красимира е ОКС доктор към НСА „Васил Левски“ и има над 25 години опит като състезател и треньор. Тя е и майка на две породени деца, което я вдъхновява..
„Корени и светила“ на Любослава Трайкова е сборник с разкази, в който са събрани сложни човешки съдби и характери. Случки от прекършеното детство, ранно откритата жестокост на живота, бракът, който се превръща в капан. Това са текстове, които разобличават недъзите на съвременното общество и ни карат да се замислим. Там място намира и..
Изложба с плакати за постановката „Едип и пророците“, създадени от учениците от 11. и 12. клас от специалност „Рекламна графика“ на Национална художествена гимназия „Цанко Лавренов“ , ще се открие в Драматичен театър-Пловдив. Събитието ще представи алтернативни рекламни плакати за спектакъла „Едип и пророците“ на пловдивския театър,..