Свидетели сме на тенденция, която върви от много по-дълъг период от време, в сравнение с това, което наблюдаваме като политическа конюнктура. Очевидно е, че има риск, че самата Великобритания се чувства в безпътица и като че ли интуитивно усеща, че Европа в този формат няма бъдеще и бърза да напусне кораба. Това заяви геополитическият анализатор проф. д-р Марин Русев.
По думите му, обаче Великобритания е прекалено обвързана, за да може леко да напусне кораба.
Поемат се големи икономически рискове, включително и рискове за България, за които ежедневно получаваме предупреждения.
Единственото, което държи все още Великобритания като голяма и велика страна, е големият ядрен арсенал. Но от друга страна, тя произвежда по-малко автомобили дори и от самата Турция. На тази основа рисковете за британската икономика са големи.
Проф. Русев припомни, че именно на Британските острови е изказана идеята, която се поддържа от специалисти от цял свят, че няма икономическо изречение, което да не е политическо и обратно.
В този контекст бъдещето на Европа до голяма степен е свързано с тези първи опити за недоверие към просперитета, бъдещето, избрания модел и нещата стават изключително трудни. Една страна – срещу други 27, сред които статукво на еднакво мислене няма отдавна.
Случващото се сега е част от едно дълго политическо, икономическо, културно и географско движение. Темата е свързана с Британските острови – периферията на Европа. Това са хора, които казват, че „отиват в Европа“, когато напускат Британските острови. Интересите на Великобритания винаги са били навън с много малки изключения в историята.
Днес българското общество недоумява защо европейците във Великобритания предпочитат потенциален ислямист – пакистанец и му дават по-големи права на островите, отколкото „опасността“ от полския водопроводчик. Излиза, че католикът е по-нежелан от ислямистът.
Великобритания не напуска за първи път. Тя създаде Европйската асоциация за свободна търговия като алтернатива на ЕС и после реши, че проектът на ЕС е по-добър и изостави тези, които беше увлякла, подчерта проф. Русев.
Още Маргарет Тачър казваше, че ако ЕС е нежелана формула за британците, то няма никакъв проблем Великобритания да обърне отново погледа си към Атлантика и към Америка. И ако трябва да обобщим, днес изненада няма.
Цялото интервю чуйте от звуковия файл:
Тази година е като продължение на предишната, а предишната на предходната и това е лошата тенденция на инерция от Ковид кризата насам, определи доцентът по социология Алексей Пампоров. В глобален план има тенденция на преподреждане, в която за съжаление и "добрите" също показват липса на морален интегритет. Видя се, че светът не е черено - бял. За..
Димитър Бришимов е главен инспектор в пловдивската пожарна и началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност". Професионалист, който вече 30 години е в професията, която го среща с бедстивята и с човешката трагедия, но и благодарност. В петте части на разговора ще чуем истории за огън и вода, за бедствия у нас и за мисиите на..
Политическата ситуация и парите на държавата. В очакване на редовен кабинет ще сте стигне ли до приемане на бюджет? Къде са основните проблеми в предложената рамка и кои са най-големите финансови рискове пред страната ни? Коментарът е на Михаил Кръстев , изпълнителен директор на Съюз за стопанска инициатива – част от Националния съвет за тристранно..
Благотворителен коледен концерт в подкрепа на 11-годишната София ще се проведе тази вечер от 18 часа във физкултурния салон на Основно училище „Елин Пелин“ в Пловдив. Паралелно с това учениците набират средства и в коледен базар, който стартира в началото на седмицата . Дарения за лечението могат да бъдат направени и по банков път, както и..
Първата награда в тазгодишното издание на конкурса "Млад предприемач" на Пловдив спечели Любомир Владимиров с авторската си разработка за автомобилен симулатор. "Това е един проект, в който истински коли са трансформирани в много реалистични симулатори. Качвате се в истинска кола и имате възможност да усетите физиките, които бихте усетили на..