Отличниците на Техническия университет в Пловдив остават да работят в България. Това стана ясно днес на промоцията на випуск 2018 на 143 студенти от факултет „Електроника и автоматика“. Завършващите започват с летящ старт със заплати над 1 500 лева в зависимост от сектора.
Пълните отличници магистри са Деян Иванов, специалност „Компютърни системи и технологии“ и Георги Велков, „Електротехника“, и двамата са от Пловдив и работят във фирми от града. Таня Маркова завършва магистратура с отличен 5,90 и вече работи в Пловдив
Младите инженери от „Компютърни системи и технологии“ започват работа с над 3 000 лева. Това са най-търсените специалности за обучение, както и тези, които най-бързо се реализират на пазара на труда. Директорът на филиала проф. Въльо Николов каза, че са актуални за работодателите кадрите от машинните специалности, електротехника, електроника и автоматика.
Много активно - още от трети курс – започват да работят и младите инженери с бакалавърска степен.
Когато един третокурсник от специалност КСТ започва не само да учи, но и да работи , много често стартовата му заплата е 1500 лева. Когато завърши и представи дипломата си вече получава 2000-2200 лева. След две години работа заплата може да надмине 3000 лева.
Стартовата заплата при другите специалности е около 1500 лева, след две години работа надминава 2000-2200 лева, каза деканът на факултета проф. Гриша Спасов.
Почти всички 143 студенти, завършващи деветте специалности на факултет „Електроника и автоматика“ в Техническия университет – филиал Пловдив вече имат добре платена работа и остават в Пловдив и в България. Така коментира кариерния старт на 106 бакалаври и 37 магистри от випуск 2018 директорът проф. Вълю Николов.
С отличен успех завършват 19 студенти. Първенците на випуска са 9 студенти, а златни медали за максимални постижения в изучаването на инженерните науки получават 6 студенти. Двама от най-силните студенти от випуск 2018 имат знанията и куража да започнат да работят в областта на изкуствения интелект. Това е направление, в което трябва да се чете и да се знае много. Хит е и работата в направление интернет на нещата, както и роботика, но и там не можеш да минеш с по-скромни знания, заключи деканът.
Конституционният съд трябва да разреши публикуването на обобщените данни от повторното преброяване на бюлетините в някои секции след последните парламентарни избори, защото това са данни за 17% от секциите в България. Само така ще можем да видим какъв процент е отклонението при броенето и да разберем дали изборите са честни с малки..
"След днешното обсъждане явно стана ясно, че ще трябва отново да върнем инициативата към Народното събрание, защото Комисията за защита на потребителите направи опит за връщане на диалога, но за съжаление от другата страна нямаше представители". Така Богомил Николов от Асоциация "Активни потребители" описа днешната дискусия в Националния пресклуб..
Предварително попълнените декларации за облагане на доходите на физически лица вече са достъпни в портала за електронни услуги на Националната агенция по приходите (НАП). Потребителите, които имат персонален идентификационен код (ПИК) или квалифициран електронен подпис (КЕП), могат да се възползват от автоматично въведената информация за получени..
Взаимно замеряне с обвинения от страна на политическия елит у нас след изявлението на председателя на Конституционния съд (КС) Павлина Панова прогнозира в програма "Точно днес" политологът доц. Борис Попиванов. Той смята, че би трябвало в рамките на закона и правото тази ситуация да има лесен изход, да се изяснят какви правомощия имат четирите..
В програма "Точно днес" разговаряме с д-р Светла Петрова , експерт във Фондация за образователна трансформация. Темата е ранното профилиране в българското училище, новите учебни програми, и защо се налага отново да дискутираме дали религията ще влезе в задължителното обучение. Д-р Петрова каза, че концепцията, която разпространи МОН е всеобхватна и..