Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Братя Владигерови са вдъхновени от Панчо Владигеров!

Тази седмица започна  Националната програма, посветена на 120-годишнина от рождението на големия български композитор проф. Панчо Владигеров,  автор на прочутата рапсодия  „Вардар“, както и на първата българска опера, поставена в чужбина „Цар Калоян“. Тази вечер Софийската опера ще постави неговия балет „Легенда за езерото“. 

 Владигеров  е  един от основателите на Съюза на българските композитори / Дружество на българските компонисти/ , разпознаван предимно със съчетаването на класическата музика с фолклорни мотиви,   създател е на нови музикални стилове. Признат от европейската публика и приживе превърнал се в легенда и патрон на българската музика.

Внуците на гениалния композитор - братята близнаци Александър и Константин Владигерови, възпитаници на Националната академия „Панчо Валидгеров“ и на Университета за музикални и сценични изкуства във Виена, повече от 10 години живеят и работят във Виена. Те дойдоха в България за  концерт в родния град на Владигеров – Шумен. Александър свири на тромпет, а неговия брат на пиано и кларинет.  

 През юли те  ще имат  концерт и в Пловдив. 

В интервю за Радио Пловдив те споделиха, че музиката на гениалния им дядо за тях е вдъхновение, отговорност и дълг. Заедно с другите наследници на Владигеров, те започват осъществяването на идеята, музикалното наследство на Панчо Владигеров, записвано от оркестъра на БНР, да бъде дигитализирано, за да може тази музика на световно ниво да се слуша и на дискове.

Брратя Владигерови споделят казаното от Панчо Владигеров :“ Музиката е най- могъщото пропагандно средство на хуманността” . 

В звуковия файл ще чуете интервюто с Александър и Константин Владигерови. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Kамелия Кондова с награда "Димчо Дебелянов"

Традиционните Димчови дни се провеждат всяка година  в Копривщица през месец август. На 16 август в „тихия двор с белоцветните вишни“ се проведе  Дебеляновата поетична вечер. На нея бе обявен и новият лауреат на Националната награда “Димчо Дебелянов“ 2025 – Камелия Кондова. Камелия Кондова е една от най-ярките съвременни български поетеси, отдавна..

публикувано на 18.08.25 в 16:10

Напусна ни художникът Минчо Панайотов

Починал е големият пловдивски художник Минчо Панайотов . Това съобщи в социалните мрежи бившата председателка на Дружеството на пловдивските художници Снежана Фурнаджиева. "Напусна ни любим човек, приятел и талантлив художник. Съболезнования на семейството му! Мир и светлина на душата му!", написа тя. Минчо Панайотов е роден на 13 ноември..

обновено на 18.08.25 в 10:24

Преге - предаване за света на книгите, 16 - 22 август

В предаването за книги на Радио Пловдив на 16.08. 2025г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Николай Лилиев. Ридаят скръбни ветрове. Избрани творби. 224 стр., 4А, Български писател, 2025. Антология на сирийския разказ. 240 стр., ,4А, УИ „Св. К. Охридски“, 2025. Фредерик Бгбеде. Един..

публикувано на 18.08.25 в 10:14

Мариус Куркински представя солови акции от кариерата си на Античния театър

Сборният моноспектакъл "Мариус 50" ще бъде представен на сцената на Античния театър в Пловдив тази вечер. Спектакълът трябваше да се състои на 6 август, но поради лошото време бе отложен за днес.  Мариус Куркински ще представи продукция от всички 11 солови акции в кариерата си до момента - от "Дон Жуан", "Песен на песните" и "Дамата с кученцето",..

обновено на 17.08.25 в 08:42

Каква е Шамбала, питат "Срещи"- те тази събота

Да поохладим страстите геополитически с един разказ за Шамбала.  Предлагат ви го "Срещи" - те и издателят Валентин Марков.  А питането си остава - какво е Шамбала?  Тайнствена земя някъде из Хималаите, мистериозно царство, "чиста земя"?  Легендите за този кръгообразен град, обкръжен от 8 заснежени планини, според някои, са от хиляди години......

публикувано на 15.08.25 в 11:24