На този етап става въпрос само за хипотези. Нито една пенсия от началото на годината все още не е отпусната, за да могат да се правят преценки как ще действат новите правила. Това по никакъв начин не касае и получаващите досега пенсии, а само тези, които предстои да се пенсионират през следващите години, подчерта председателят на социалната комисия в НС д-р Хасан Адемов.
По думите му, промяната на формулата за изчисление засяга индивидуалния коефициент с идея за по-голяма обвързаност между размера на пенсията и осигурителния принос. За размера на пенсията обаче имат значение не само индивидуалният коефициент, но още и годините трудов стаж, осигурителният доход, растящият всяка година осигурителен доход за страната.
За тези 31%, които в новия анализ на НОИ заявяват, че биха могли да получат по-нисък индивидуален коефициент, все още не означава, че бъдат с намалена пенсия. Тя е продукт на няколко компонента.
Всеки случай е индивидуален и не може да се прехвърлят върху кохорти решения, взети в края на миналата година. Синдикатите заявяват, че няма проблем, но моят скромен въпрос е защо тогава предлагат промени в законодателството? Това издава неубеденост и неувереност, в това, което бе прието по тяхно настояване.
За да отпадне притеснението, трябва да се върви в посока на това, което подсказа управителят на НОИ. Индивидуалният коефициент да се изчисли и по двата начина и да се вземе предвид по-благоприятният за съответния пенсионер.
Д-р Адемов подчерта още, че ако бъде предоставено право на избор със законова поправка, на хората трябва да бъде даден гратисен период около 5 години, за да се успокои напрежението и изолират злоупотребите с отчитането на трудовия стаж и осигуровките.
Бъдещето на пенсионния модел е свързано с демографската картина, със състоянието на пазара на труда и на икономиката. Не можем да бъдем обаче с апокалиптична прогноза за състоянието на пенсионната система, защото зад нея стои държавният бюджет. Участието му през последните години от 2015 до тази година намалява с около 700 млн лв, което говори, че нещата не са толкова тревожни.
Цялото интервю чуйте от звуковия файл:
Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември. Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..