Около 3600 студенти се очаква да прекрачат наесен прага на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. Едни от най-модерните специалности са свързани с редките езици китайски и корейски, съчетани с български или английски. По тях студенти се обучават от 8 години, а наесен като изцяло нови се отварят и специалностите португалски с български и португалски с английски. Докторантът по китайски Елица Миланова, асистент в университета обяснява, че е далновидно да получиш университетска диплома по редки езици.
По думите й, напоследък отношенията с Китай се развиват много активно, появяват се и такива с Корея и Португалия. И на пазара се предлага много работа с добри заплати, например в кол центрове, като преводачи, има търсене и от бизнеса. "В момента е идеалното време да се запишеш и да учиш такъв език. Постоянно се обаждат от фирми да ги свързваме със студенти".
Търсене има и на химици, съобщи деканът на Химическия факултет доц. д-р Веселин Кметов. Според него, много търсени са специалностите, свързани с лабораторна дейност. Ние подготвяме химици, които се реализират в лабораториите. Добре върви и медицинската химия.
Но ако към тези специалности има интерес от кандидат-студентите, за педагогическите специалности по химия и физика вече 4 години не могат да се съберат студенти и наесен няма да има прием за бъдещи учители по тези предмети, макар че има голямо търсене. Гладът за кадри е толкова голям, че ражда смешно-тъжното обобщение на доцента: "По-рано ми се обаждаха и казваха – „Дай ми някой добър човек“, сега се обаждат и казват „Дай ми човек“.
В Пловдивския университет от няколко години са скъсили връзката студент-работодател с организирането на редовни срещи по факултети и специалности с представители на бизнеса от същия сектор. Но все повече се обръща внимание на създаването на такава връзка между университета, работодателите и кандидат-студентите, разказа заместник ректорът доц. Мария Стоянова. Тя допълни, че кандидат-студентската кампанията е започнала и вече има 300 заявили участие за предварителните изпити.
И ако клишето „В Университета лесно се влиза, трудно се излиза“ все още е актуално, то старата мантрата „учи, за да не работиш“ е абсолютно невалидно и в наши дни, според нея, може да звучи така: „Учи, за да постигнеш повече“.
Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов . "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..
„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..
Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..
Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки. "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..
Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват 80 млрд и след това 87 млрд. лева. България затъва в бясна скорост в..