Експозиция "Икони" към ГХГ-Пловдив в Стария град е с нова подредба и интериор на залата.
Автор на новия експозиционен план е чл.- кор. на БАН проф. Иванка Гергова доктор на изкуствознанието от Института за изследване на изкуството към БАН. Тя е променила хронологогичния обхват и експонирането на произведения от ХVI до края на ХIХ век.
Иконом Петър Хубенов от църквата "Св.Св. Константин и Елена "присъства на откриването като представител на Пловдивска митрополия и от името на Пловдивския митрополит Николай поздрави събитието. Тези икони са рисувани с вяра, били са в храмовете, и са като Евангелието в картини. Да запазим този дух и когато ги гледаме като изкуство в експозицията.
Само една една група малки икони е от Несебър, всички останали са от диоцеза на Пловдивска митрополия.
Най-старата икона, датирана от ХVI век, е на Св. Георги на трон, подписана от йеромонах Пахомий, която може да се нарече шедьовър, казва проф. Гергова.
В центъра на експозицията е комплектът царски икони от църквата "Св. Св. Константин и Елена". До тях от двете страни са изложени икони от ХVII в. - царски двери от Горни Воден, икони от Ракитово от периода на ислямизация на района.
В иконната сбирка са творби на Захарий Зограф, Христо Димитров, Станислав Доспевски, представители на самоковската школа от Доспейската фамилия - едни от най-търсените зографи на Балканите, както и на големия майстор Никола Одринчанин. Включени си икони и от тревненската школа и зографи от различен произход.
Във витрини са представени т. н. домашни икони на светци, които са най-почитани в българските домове.
От поклонническите пътувания с най-стара датироква е йерусалимия от 1815г.
Надписите на иконите са не само на гръцки, но и на български език.
Градската художествена галерия - Пловдив разполага с богат фонд от икони, иконостасни фрагменти и образци на църковна графика. Към нейния фонд се прибавят предмети, собственост на Пловдивската митрополия, която ги е предоставила за съхранение и представяне в експозицията.
Експозиция „Икони“ се намира в сграда, специално проектирана за иконна галерия от арх. Никола Мушанов и колектив, на ул. „Съборна“ №22 в Стария град, в единен комплекс с църквата „Св. Св. Константин и Елена“.
Освен иконната подредба изцяло е обновен и интериорът на залата. Променени са цветът на стените, системата на окачване на експонатите. В предверието е разположен богато илюстриран информационен раздел, съдържащ четири основни теми: „Християнският Пловдив“, „Църковно изкуство в Пловдив и Пловдивско“, „Икона“ и „Иконостас“.
В звуковия файл е репортаж от откриването на обновената експозиция "Икони" с участието на иконом Петър Хубенов и проф.д-р Иванка Гергова.
„Корени и светила“ на Любослава Трайкова е сборник с разкази, в който са събрани сложни човешки съдби и характери. Случки от прекършеното детство, ранно откритата жестокост на живота, бракът, който се превръща в капан. Това са текстове, които разобличават недъзите на съвременното общество и ни карат да се замислим. Там място намира и..
Изложба с плакати за постановката „Едип и пророците“, създадени от учениците от 11. и 12. клас от специалност „Рекламна графика“ на Национална художествена гимназия „Цанко Лавренов“ , ще се открие в Драматичен театър-Пловдив. Събитието ще представи алтернативни рекламни плакати за спектакъла „Едип и пророците“ на пловдивския театър,..
Виртуозната цигуларка Лия Петрова е първият гост-солист на Оркестъра на Опера Пловдив през 2025 година. Симфоничният концерт в Дома на културата „Борис Христов“ ще бъде дирижиран от австрийския диригент и пианист с руско потекло Алексей Корниенко - преподавател в Държавната консерватория на Каринтия (Kärtner Landeskonservatorium), съосновател..
Тази вечер в Клуб „Петното на Роршах“ ще се състои премиера на стихосбирката на Станислава Станоева „Хляб, любов и други ангели“. За поетесата и нейната книга ще говори Александър Секулов. Според поета и графичен дизайнер Иво Рафаилов книгата е пропита с носталгия, като светлина, която идва отдалеч и осветява пътя.
Художникът Васил Петров представя изложба живопис „Дионисиеви мистерии“ в галерия „Възраждане“. Тя се открива тази вечер, а с експозицията художникът ще ни потопи в тайнства – божествени и човешки. „Новата изложба на Васил Петров отново ще ни потопи в тайнства – божествени и човешки. Любимите на художника сюжети – жената, виното, боговете са..