До края на това лято Ловно стопанство Кричим ще бъде отворено за посещения и достъпът ще е безплатен. Изготвят се маршрути за туристите, ще се изгражда и база за нощуване в сградата на бившата казарма.
Това потвърди Дамян Дамянов, директор на Югозападното държавно предприятие в Благоевград, което от края на миналата година управлява стопанството в Кричим, съгласно решение на правителството.
Ловно стопанство Кричим представлява огромно природно богатство с редки и разнообразни растителни и животински видове.
Паркът е на площ от 300 декара, от които 260 декара се поддържат с поливна система. Има 24 имота с различна площ, а две от сградите са паметници на културата - Дворецът "Кричим“ и "Австрийската къща“, които са със статут на недвижимо културно наследство.
Години наред дворецът „Кричим“, който местните наричат Царската къща, беше затворена за посетители. Тя е запазена в автентичния си вид.През 1902 година по поръка на княз Фердиданд е построена дървена конструкция, на чиято база поетапно се изгражда сградата в сегашния й вид. В къщата се пазят автентични картини, копия на архивни снимки на членове на царската фамилия и на известни личности.
Сред ловните трофеи особено ценна е глава на лисица, отстреляна по време на лов, устроен от Фердиданд в деня, в който подписва манифеста за обявяване независимостта на България. На 22 септември 1908 година той слага подписа си във Велико Тръново и след това идва на лов в Кричим, разказва Владимир Маринов, заместник-директор на ловното стопанство.
Цялото имущество - картини, сервизи, мебели, ловни трофеи, са инвентаризирани и имат паспорти, съгласно изискванията на Закона за културното наследство, посочи Владимир Маринов.
Не всички стаи в царската къща ще бъдат отворени за посетители. Няма да има достъп до втория етаж, където са спалните на царсаката фамилия. Предвижда се част от ценните вещи да бъдат събрани в специални помещения, които основно ще бъдат ремонтирани.
Днес стана ясно, че кметът на Стамболийски се е ангажирал да изгради паркинг пред двореца в Кричим. Предстои възстановяване на сградите, парка и зеленчуковото стопанство. Необходими са много средства, но новите стопани от Югозападното държавно предприятие в Благоевград са оптимисти, че ще намерят.
Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край. От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..
Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..
Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес" потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика. " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..
Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов . Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..
Протестите в подкрепа на варненския кмет Благомир Коцев, са продиктувани от това, че прокуратурата, Антикорупционната комисия и като цяло правоохранителната система в страната, очевидно действат като бухалка по конкретни политически проекти. Това заяви в интервю за предаването "Точно днес" на Радио Пловдив съпредседателят на "Да, България"..