Новото издание на книгата „Невъзможният път“ на мореплавателя Дончо Папазов ще представи от 18 часа тази вечер пловдивското Читалище „Алеко Константинов“. Почитателите на пътешествията, приключенията и предизвикателствата ще могат да се срещнат наживо с легендарния мореплавател, който обикаля света през 1988-ма година с дървената си яхта „Тивия“ по маршрут, преминаващ на юг от нос Добра надежда, нос Луин и нос Хорн през Атлантическия, Индийски и Тихия океан.
Двигателят на „Тивия“ се поврежда още в началото на пътуването, тя се преобръща два пъти и Папазов плава, като разчита единствено на вятъра, платната и уменията си. Книгата с историята на пътуването излиза за първи път през 1994 година. Сега издателство „Вакон“ я публикува с допълнени от автора информация и снимки.
В 80 годишния си живот Дончо Папазов е бил леководолаз, рекордьор по гмуркане без апаратура, научен сътрудник, журналист, сценарист, редактор, автор и водещ на документални филми и телевизионни предавания, депутат от СДС в 36-ото народно събрание, главен редактор и главен продуцент в БНТ, експерт в СЕМ.
За "Точно днес" на Радио Пловдив той разказа, че невъзможният път е изпитание, за което се е готвил 20 години. Останало е хубавото и това че е първият, който го е преминал. Маршрутът, който е избрал, е наричан "невъзможен", защото е най-труден и с най-големите изпитания. Той е пътувал през зимата и до сега само още един мореплавател е прекосявал същия път през този сезон.
"Успях да запазя волята и характера си ведри и весели. Ако човек тръгва с лошо, с омараза или с пресилена спортна злоба към едни изпитания, които траят почти половин година, той няма да завърши добре", казва Папазов. Много са му помогнали хилядите книги, приятелите и хората, които са участвали в подготовката и са заложили на него."Не можех да си представя, че мога да ги разочаровам - това дава огромни сили." И другото, което му е помогнало - че е плавал по много океани и обиколил света един път преди това пътешествие.
Папазов обобщи, че морето и обиколките са му дали всичко. А от периода на активната му обществено-политическа дейност сподели наученото: "Пътят към демокрацията е дълъг, гледайте във Франция, Англия, Германия и т.н. - той продължава повече от век. Ние изживяхме нещо, което на много малко хора и поколения се случва - смяна на един строй. България е неузнаваема, не е тази, която беше преди 35 години. Коренно различна е. Естествено има огромни минуси. Аз съм недоволен от много неща и винаги съм казвал, че ние не бива да се примиряваме, трябва винаги да протестираме и да търсим правата си. Според мен човешките права и опазването на природата ще бъдат еднакво важни и след един век. И винаги ще има протести и винаги хората ще мислят, че не са им достатъчни и е напълно правилно. Това е прогрес".
Според Дончо Папазов, човек свива платната, когато спира да мечтае. "Не трябва да се свиват платна, в преносния смисъл. Винаги трянва да бъдем готови за вятъра на промяната. Ако трябва, дори да го предизвикаме".
Мореплавателят още пътува. И ако трябва сега да тръгне отново, споделя, че без особени усилия може да прекоси отново Атлантика. Той е категоричен, че никога не би променил нищо от това, което е правил досега. "Мисля, че една от големите житейски работи е да докажеш, че невъзможното е възможно - във всички сфери на човешкото познание, изкуството, занаятите, науката. Това е, което крепи човечеството и го тласка напред".
В Народна библиотека „Иван Вазов“ тази вечер ще се открие изложба на Дафи Парталска. Художничката ще представи Метода Зентенгъл за рисуване на структурирани и повтарящи се модели от дъги, линии, кръгове и елипси, съчетани в сложни плетеници. Методът е разработен от Мария Томас и Рик Робъртс преди 20 години, като начин за релакс и..
На 14 май от 18,00 часа в къща музей "Христо Г. Данов" ще се състои премиерата на "И аз слязох" от Владимир Зарев. Книгата ще представи Младен Влашки. "Никога не съм изпитвал такова вълнение. Вълнението ми е огромно по две причини. Първата, защото, ако Бог не реши нещо друго, това ще е последният ми роман. И втората, която е още по-важна, е..
Един от най-значимите фигуративни художници на нашето време открива изложба в Пловдив тази вечер. Днес от 18 часа, в Зала „2019“ към ГХГ - Пловдив на ул. „Гладстон“ 32, ще се състои официалното откриване на изложбата „Връзки“ на световно признатия художник Бахрам Хаю (Bahram Hajou). Българската публика ще има възможност да се запознае за първи път..
Пети век преди новата ера в Древна Гърция е препълнен с хора и събития, които до голяма степен определят мисленето и развитието на цялото човечество, включително до наши дни. Софокъл преживява почти целият този век, участва в много тогавашни събития, познава много тогавашни хора. Но още по-важното е, че всички не само тогава, но и сега, познават него,..
Неда Узунколева представя дебютния си роман „Днес не ми се излиза“ в Клуб „Петното“ в Пловдив. Премиерата се организира от издателство Рива и литературен фестивал „Пловдив чете“. „Днес не ми се излиза“ е впечатляващо уверен дебют. Написан енергично, бунтарски, почти по мъжки, с животворна ирония и плътни изречения, романът на Неда..