Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Въпреки че бил клеветен и преследван, той не спрял да превежда от гръцки на славянски език свещените книги

Успение на Свети Методий Славянобългарски

Имен ден за всички, носещи името Страхил (пазител, повелител на мира)

На 6 април Православната църква отбелязва успението на Свети Методий Славянобългарски, по-голям брат на Константин Философ – Свети Кирил.

Свети Методий е роден около 815 г. в Солун, умира на 6 април 885 г. във Велика Моравия, на територията на днешна Чехия. Канонизиран е от християнската църква за светец.

В ранната си младост Методий избира военното поприще и десет години управлява една славянска област, подвластна на византийския император. Той обаче почувствал Божието призвание, отказал се от високото си положение и постъпил в манастира, намиращ се в планината Олимп - Мала Азия. 

По-късно при него идва и по-малкият му брат Константин. Оттогава те не са се разделяли до смъртта си и заедно извършили великото и забележително делосъздаване на славянската писменост и на християнската просвета всред славяните.

В Моравия светите братя заедно учели народа на християнската вяра с достъпен славянски език и това продължило до смъртта на Св. Кирил в Рим. 

Поради коварните замисли на немското духовенство свети Методий не могъл да се върне в Моравия, а останал в съседната Панония, чийто княз Коцел го върнал обратно при папа Адриан ІІ с молба да го ръкоположи за епископ.

Така свети Методий от обикновен мисионер станал архиепископ на Панония и Моравия и се подчинявал направо на римския първосветител. Но клеветите продължавали: ту го обвинявали пред местния княз, че открито изобличавал неговия нечист живот; ту на римския папа внушавали, че Методий иска да откъсне от неговия диоцез Моравия и Панония; ту в Цариград изпращали съобщения, че епископът много се приспособил към римския папа...

Вече в преклонна възраст Методий трябвало навсякъде лично да се явява и да изобличава нанасяните му клевети.

Най-накрая враговете му успели да го хвърлят в затвора за две и половина години, откъдето бил освободен само поради строгата заповед на папа Йоан VІІІ.

През цялото това време Свети Методий продължавал своето дело на славянски равноапостол, като проповядвал словото на божествената истина и като превеждал от гръцки на славянски език свещените книги. Той оставил като скъпоценно наследство превода на всички канонически книги на Свещеното писание и превода на църковноправния сборник Номоканон.

Свети Методий Славянобългарски починал на 6 април 885 г. и бил погребан във Велеград и – според житието му – "лежи във великата моравска църква, от лявата страна, в стената зад олтара на света Богородица". Древната му служба се запазила в ръкописи от ХІІІ век.

Св. Методий се чества и на 11 май заeдно със Св. Кирил.

На 6 април имен ден празнуват всички мъже, носещи славянското име Страхил, което означава пазител и повелител на мира. То е производно на Страшил и означава още "страхопочитание, уважение към себе си". 

Вярва се, че хората, които се наричат така, са силни и храбри.

Снимка



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Евтанизират стадото с над 1700 овце във Велинград заради чума

Днес следобед излязоха пробите, които бяха взети на 27 ноември. Взехме над 300 проби, резултатите са, че те са на 100% положителни. Това каза служебният министър на земеделието и храните Георги Тахов след днешното  заседание на Централния епизоотичен съвет  в коментар за установения случай на наличието на чума по дребните преживни животни в обект във..

публикувано на 29.11.24 в 18:36

Откриха мъртви селскостопански животни в резерват "Джендема"

При акция на Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ и МВР в резерват „Джендема“ са открити останки от мъртви селскостопански животни и незаконно поставен фургон. От Министерството на околната среда и водите съобщават, че край съоръжението са намерени разхвърляни части от говеда, биволи и кози, без идентификационни знаци. Това е сериозно нарушение..

публикувано на 29.11.24 в 16:53

Скандалът в Базиликата поставя под въпрос вписването ѝ в ЮНЕСКО

Скандалът с обвиненията към екипа на Епископската базилика, че незаконно е разкрил, а после и укривал мраморната глава на богинята Тюхе, както и самото ѝ "изкъртване", ще повлияе негативно на кандидатурата на обекта за включване в списъка на ЮНЕСКО, каза днес директорът на ОИ "Старинен Пловдив" доц. Елена Кантарева.  "Това е нарушаване на..

публикувано на 29.11.24 в 15:14

Коледният дух пристигна в Първомай

Празничната коледна елха грейва тази вечер от 17.30 ч. в Първомай. След като заблестят светлините на празничното дърво на площада програмата продължава с коледни песни и детски концерт, а Дядо Коледа и Снежанка ще раздават лакомства. „Заповядайте да споделим заедно този вълшебен миг! Да посрещнем заедно, с настроение и песни, наближаващите..

публикувано на 29.11.24 в 15:01

Възстановиха движението на влаковете през Централна гара

Възстановено е движението на влаковете през Централна гара – Пловдив. Това стана възможно, след като късно снощи успешно завърши тестването на контактната мрежа, съобщи за Радио Пловдив инж. Николай Иванов, ръководител на проекта на НКЖИ от страна на фирмата изпълнител. „Дейностите, които бяха свързани с преминаването под Бетонния мост, са..

обновено на 29.11.24 в 14:39