Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В "Звукът на киното" пускаме слънчевата светлина

| обновено на 01.08.20 в 08:05

Пригответе се за хипи преживяване в "Звукът на киното" в събота след новините в 8.00 часа. Тази седмица ще пускаме слънчевата светлина, защото ще слушаме музиката от филма "КОСА"/ "HAIR".

Култовият за поколения филм на Милош Форман е базиран на популярния едноименен мюзикъл и заснет дванадесет години след премиерата на пиесата на Бродуей. 

Най-общо филмът разказва за хипи поколението, отношението му към войната във Виетнам и за ... безсмислието на войната въобще. 

Думата „Hippie“ идва от негърския диалект и означава „някой, който е винаги нащрек“, т.е. чувствителен и сензитивен човек. Такива се и героите на филма с тяхното отношение към приятелството, справедливостта, войната и живота в Америка на 60-те. 

За българския зрител, където филмът пристигна 10-ина години след появата му на екран, по времето на зрелия или по-точно попрезлерия социализъм на 80-те, "Коса" е не само откровение и поглед зад завесата на лицемерието и лъжата, а направо един нов и непознат досега свят. 

И то не само заради слогана „MAKE LOVE – NOT WAR", сексуалната революция или досега до магията и внушението, която сътворява невъзвращенецът, избягал от рая на соцлагера Милош Форман... 

А главно заради своя човешки морал и истински ценности, с младежкия си плам в защита на всяка правдива кауза и приятелство, без идеологически обвързаности и клишета. Така, както го правеше и Джон Ленън в своите песни... 

Това внушение беше толкова истинско и могъщо и заради музиката на "Коса". Музика на светлината, приятелството и истината, музика олицетворяваща хипи културата, със своя стремеж към повече свобода, любов, разбирателство и човечност.

Любопитно е, че автор на тази музика е канадец. Това е Галт Макдермот, който превърна парчето "Let the Sunshine In" в химн на всички пацифисти, а защо не, дори и на американската армия :)

Филмът "Коса", чиято музика поколението на 80-те знае наизуст, е номиниран за наградата „Сезар“ за най-добър чуждестранен филм, както и за наградата „Златен глобус“. Чуйте целия саундтрак на "Коса" тази събота, 14 април, след новините в 8.00 часа по Радио Пловдив.



Aquarius

I got life

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

„Точно днес“ на 2 април

В утрото на 2 април говорим за насилието над деца. Протести срещу престъпленията върху деца ще се проведат в няколко града в страната. Пред съдебната палата в Пловдив граждани ще изразят недоволството си от наложената 8-годишна присъда на Петър Чернев, който е подсъдим за малтретирането на 5-годишния Адриан. Според демонстрантите това наказание не..

публикувано на 01.04.25 в 17:00

"Ден след ден" в началото на април

Криминални сюжети ще са част от „Ден след ден“ днес. От гражданското сдружение „Боец“ припомниха две полицейски акции през ноември миналата година срещу контрабанда на цигари в Пловдивско. Според данните на сдружението е имало изтичане на информация и опит акциите да бъдат осуетени. Повече очакваме да разберем от Георги Георгиев, който е лидер..

публикувано на 01.04.25 в 14:14

На фокус с „Вход свободен“

Весел и позитивен 1 април! Чудомир е казвал, че най-празният от нашите дни е този, в който не сме се засмели нито веднъж. Този вторник се вълнуваме се от събитието „Тайна в гората“ - представяне на албум с музика за деца, приказка и панорамна книга, на 5 април в Пловдив. Днес, от 17.30 часа в Регионален етнографски музей..

публикувано на 01.04.25 в 09:30

"Точно днес" започва април

За завръщанията и за новите посоки ще говорим в програма "Точно днес" на 1 април, Денят на смеха и хумора.  Можеше да е шега, но не е. Автентичното ДПС се разпада, лидерът Ахмед Доган заговори за нова пария и лица, много от членовете на ДПС-ДПС правят избор и преминават в средите на Ново начало. За процесите и подкрепата към правителството говорим с..

публикувано на 31.03.25 в 15:07

Под чадъра "Ден след ден"

Преди 155 години в горното поречие на река Арда  е създадено първо светско училище, а точно преди век към него е открита и прогимназия. През класните му стаи са минали десетки випуски с над 2000 ученици. Сега в ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ в смолянското село Арда има 8 ученици от 8 населени места и шестима учители. Те обаче имат STEM-кабинет за 60..

публикувано на 31.03.25 в 14:50