Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще се стигне до ново удължаване на Брекзит

Тази вечер Европейският съвет се събира на извънредна среща на върха с участието на британския премиер Тереза Мей. Темата за пореден път е Брекзит и евентуалната му отсрочка, като се предполага, че Мей ще поиска удължаването този път да бъде до 30 юни.

Смятам, че ще се стигне до ново удължаване на сделката по Брекзит. Възможно е то да е до края на годината, прогнозира пред Радио Пловдив Весела Чернева, директор на Европейския съвет за външна политика. 

Тя посочи, че смисълът на по-дългата отсрочка е да се елиминира несигурността заради непрекъснатото удължаване на Брекзит, което поставя европейските компании и граждани във Великобритания в неудобно положение. Целта е да се намери решение, което да бъде подкрепено от мнозинството в британския парламент - сделка или изход без договореност, нови избори или нов референдум, смята Весела Чернева.

Шансовете да се стигне на 12 април до Брекзит без сделка - проблемът е неспособността на британския парламент да подкрепи договореното. Смятам, че ще видим следващото отлагане, за да се избегне хаотичен Брекзит, от който ще пострада най-вече Ирландия, а за ЕС е важно да покаже, че малка страна може да разчита на солидарността на останалите страни членки. 

Директорът на Европейския съвет за външна политика подчерта, че Ирландия ще пострада по политически и икономически причини.  Ирландия е най-тясно свързана с Великобритания, а границата между 2-те държави е била обект на гражданска война. Сега тази граница не съществува, а при хаотичен Брекзит тя отново трябва да се издигне и никой няма да даде гаранции, че насилието няма да се върне, коментира Весела Чернева.

Британските граждани едва ли ще гласуват на предстоящите избори за европарламент, добави още тя.

Директорът на Европейския съвет за външна политика допълни, че не очаква нова бежанска вълна и тълпи мигранти към Европа. Мисля, че това са спекулации на политици, които си играят със страховете на хората преди избори, а тези страхове лесно могат да се обърнат срещу хората, които ги използват. 

Цялото интервю с Весела Чернева е в прикачения файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56