Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ОбС - Пловдив разглежда проект за подобряване качеството на въздуха

Съветниците решават и съдбата на парка край хотел "Санкт Петербург"

Община Пловдив да кандидатства с проект за подобряване качеството на атмосферния въздух по оперативна програма „Околна среда“ на стойност над 13 милиона 860 хиляди лева и с тях да се финансира подмяната на стари отоплителни уреди с модерни. Това ще гласува на днешната си сесия Общинският съвет на Пловдив.

Кметът Иван Тотев, който е вносител на предложението, посочва, че тези средства ще позволят на пловдивчани, които се отопляват на дърва и въглища, да ги заменят с печки на пелети и климатици или да преминат към отопление с парно или газ. 

Очаква се съветниците да изберат нов управител на общинската болница „Св. Пантелеймон“ и да дадат разрешение на управителя на ДКЦ V в район „Тракия“ да купи нов апарат за мамографски изследвания на стойност 110 000 лева. 

В дневния ред е включено одобряване на решение за подпомагане на семейства и двойки с репродуктивни проблеми с 26  хиляди лева от бюджета на общината. Продажбата и отдаването под наем на имоти публична и частна общинска собственост също ще са на вниманието на общинските съветници.

На сесията ще присъстват представители на Инициативния комитет в защита на частния парк зад хотел „Санкт Петербург“. Те имат отправен ултиматум към община Пловдив да предложи решение за спорния терен и очакват да го получат на днешното заседание на местния парламент. Ако не бъдат изпълнени исканията им, от утре те започват протести и готвят блокади на булевардите около парка.

Припомням, протестиращите пловдивчани настояват паркът да бъде запазен, строителството да бъде забранено и общината да изкупи 16-те декара от частния собственик Байрам Солак. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Катастрофа със загинал човек на пътя Пазарджик-Белово

Катастрофа със загинал човек стана на пътя Пазарджик-Белово, в участъка между селата Звъничево и Ковачево.  По първоначална информация са се сблъскали два автомобила.  На мястото са изпратени екипи на полицията, спешна помощ и пожарната.  Движението в участъка е спряно като обходният маршрут е през село Ковачево.

публикувано на 14.08.25 в 08:36
Първата копка за обновяване на общинския път Костиево - Радиново - Бенковски

ВиК ремонт затваря главния път в Костиево

Главният път в село Коситево, който свързва Пазарджишко шосе с Радиново, ще бъде затворен от днес заради ремонт. Движението ще се осъществява по обходен маршрут от Пловдив – Голямоконарско шосе – път Индустриална зона в Радиново – Радиново – Костиево.  Ремонтът е свързан с подмяна на водопроводната мрежа на общинския път Костиево – Радиново –..

обновено на 14.08.25 в 07:49

В Пазарджишка област вземат мерки срещу болестта син език

В област Пазарджик са предприети превантивни мерки срещу разпространението на болестта син език по преживните животни. Това съобщиха от областната администрация след заседание на местната епизоотична комисия. Оттам уточняват, че до момента на територията на областта няма регистрирани огнища на заболяването. Във всички 12 общини на област..

публикувано на 14.08.25 в 07:41

Пловдивчанин е предизвикал опасната ситуация със самолета на Ryanair

От Пловдив е подаден сигналът за тревога, заради който самолета на  авиокомпания Ryanair с полет  от София до лондонското летище „Станстед“ е бил ескортиран от немски изтребители над въздушното пространство на Германия. Това става ясно, след като Районна прокуратура – Пловдив е завела досъдебно производство за подаване на фалшив сигнал за..

обновено на 13.08.25 в 19:58

Спряха решението за транспортния достъп до строежите в новите квартали на Пловдив

Областният управител Христина Янчева върна като незаконосъобразно решението на Общинския съвет в Пловдив, с което се улеснява промяната на статута на общинвските земеделски пътища - от черни насипи до постоянни с твърда настилка. Решението позволяваше на инвеститорите строителство достъп до строителните им обекти без нужда от допълнителни..

публикувано на 13.08.25 в 14:47