95% от всички проблеми на България изобщо не се коренят в Конституцията. Те се решават с подконституционни норми и с изпълнението на тези норми. Ние приемаме понякога съвсем не лоши закони, но след това не ги изпълняваме. Това е големият проблем на България вече повече от 30 години. Това заяви Александър Каракачанов , създател на „Зелената партия“, депутат от ВНС, сега преподавател по философия и политология.
Той подчерта, че в обществото все още липсва достатъчно политическа култура и то не може да си контролира политиците.
Обществото не знае какво иска в много случаи, защото иска „нещо по-добро“, но какво точно - не знае и не може да го поиска от политиците, които правят, какво си поискат. Това заяви Александър Каракачанов , създател на „Зелената партия“ и депутат от ВНС.
По думите му, всички са виновни за това, което се случва в България, но в различна степен. Най-виновни са тези, които са отгоре, а тези, които са долу, ако си мислят, че не са виновни, грешат.
Преходът е преразпределение на политическия и икономически ресурс в държавата. Проблемът с прехода е много прост. Трябва да направим така, че основните ресурси в обществето да бъдат преразпределени у по-голяма част от хората. Тоталитаризмът не даваше възможност на хората да имат интерес да работят и цялото общество така да се развива. Голямата грешка на нашия е преход не е в това, че се опитахме да преразпределим тези неща на повече хора, а че не можахме да го направим.
От 15 години в държавата върви нов процес на монополизация. Преди, ако държавата имаше монопол върху собствеността, можехме да я управляваме, а сега – не сме в състояние. Виждаме как отвсякъде се раждат монополисти - явно и скрито, защото политиците на определени постове ги подпомагат. Това кара държавата да оре. Големият проблем на прехода е, че не накарахме тази собственост, която раздадохме на хората, да заработи.
По думите на Каракачанов, вината на неговото поколение е, че днешните ученици завършват средното си образование полуграмотни. Те са информирани, но лошото е, че са информирани за неща, които не са съществени. Състоянието на образованието е сериозен проблем на държавата.
Чуйте повече от звуковия файл:
Ден след като министърът на земеделието и храните Георги Тахов обяви решението на държавата да не се прилага ваксинация на овцете и козите срещу смъртоносната болест шарка по дребния добитък, ръководството на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация (НОКА) остро разкритикува това решение . От асоциацията подчертават, че "всички..
Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден“ ни гостува пловдивският художник Илия Желев. Завършва живопис във Великотърновския университет „Св. Св. Кирил и Методий“. Първоначално преподава рисуване в Трявна, а след промените е художник на свободна практика. Има повече от 120 самостоятелни изложби, като по-голямата част от участията му са в..
Все още не са ясни параметрите на бюджета за следващата година. Това, което е известно до момента е, че минималната работна заплата ще бъде €620, ще има повишаване с 2% на осигуровките, както и почти двойното увеличение на данъка върху дивидентите. Според главния икономист на ЕКИП Георги Вулджев управляващите не предприемат мерки за..
Проектът за новия мегакомплекс в квартал "Филипово" е в нарушение на Общия устройствен план на Пловдив, защото не предвижда терен за детска градина. Това заяви пред Радио Пловдив арх. Костадин Палазов от „БСП за България“, председател на комисията по устройство на територията и жилищна политика в Общинския съвет. Затова трябва да се преработи. По..
Правната комисия към Общинския съвет в Пловдив прие като законосъобразно искането за промяна на ПУП-а в кв. „Филипово“, където ще бъде изграден нов мегажилищен комплекс. Председателят ѝ Слави Георгиев подчерта, че местният парламент не дава разрешение за строителството на комплекса, тъй като това частният инвеститор може да направи и в момента –..