Почитателите на изобразителното изкуство ще видят експресивни пейзажи, голи тела и натюрморти, пресъздаващи последните творчески търсения на художничката. В творбите на Ели Станчева са пресъздадени нови реалности и нови приказни светове, вдъхновени от природата и въображението на автора.
„За да реализираш една изложба, трябва да имаш концепция, ясна визия и общ поглед върху произведенията, които искаш да направиш. За мен една самостоятелна изложба не е механичен сбор от творби. Винаги обмислям експозициите си предварително. В процеса на работа първоначалната идея търпи промени, но това е част от магията на творческия процес. В картините си търся контрасти, съпоставям светло и тъмно, топло и студено. Чрез симбиозата между форми и цветове постигам движение и експресивност. Опитвам се да пресъздам вятъра, поклащането на тревата, плавната смяна на деня с нощта.” – споделя авторката.
Опирайки се на дългогодишното си лично и творческо приятелство с Ели Станчева, професор Десислава Минчева анализира много точно настоящата изложба: „В последните си творби художничката достига до един синтез и една експресия, които са белег на овладяна емоционалност, но и сила, присъщи на голям професионалист. Изключително интересни са пейзажите и композициите й, направени сякаш на един дъх. Сложни и богати като живопис, захранени с истинността на действително съществуващи места, но обобщени и знакови, тези платна изненадват със сгъстената си енергия и с лаконичния си, но чувствителен изказ. Картините й не са демонстрация на пластическо и колоритно майсторство, а откровение. Контрастни тоналности, резки светлини, едра и плътна мазка, мощен заряд и чистота на намерението и изразяването характеризират като цяло нейното творчество. Даже в най-лиричните си платна тя залага на категоричност и опростена форма. Никъде в произведенията й няма и следа от преднамереност, умозрителност и претенциозност. Ели Станчева е художник, който знае какво иска и може, но е и твърде критична към себе си, което я прави изключение от правилото. И този дух, в съчетание с интелекта и таланта й, я извежда до онези свободни територии, до които малцина художници могат да достигнат”
Ели Станчева e родена през 1956 г. в Пловдив. Завършила е специалност „Живопис” в НХА, София през 1981 г. Член е на СБХ и Дружество на пловдивските художници. В творческата си биография има 24 самостоятелни изложби и множество участия в общи експозиции в Пловдив, страната и в чужбина. Куратор е на проект за Национални есенни изложби, изложбата „15х5” и живописен пленер в с. Гела.Ели Станчева е преподавател в Национална художествена гимназия „Цанко Лавренов”, Пловдив.
Интервю с Ели Станчева можете да чуете в звуковия файл.
Кой е Боян Магесник, по- известен като Боян Мага? И защо отказва на Симеон да бъде наследник на короната? Наистина ли е казал "Аз не съм от този свят". Опит да поповдигнем завесата за този дух, казват пазител на България, правим с проф. Дамян Попхристов. С лушайте, интересно е.
Актьорът Христо Мутафчиев е носител на Наградата на Карлово за 2025 година, съобщиха от пресцентъра на Общината. Той получи статуетка „Златната Богиня“ и парична сума от кмета на Община Карлово д-р Емил Кабаиванов на официална церемония снощи. . Христо Мутафчиев е роден в град Карлово през 1969 година. Винаги горд с корените си, Христо Мутафчиев често..
Нова книга на ИК "Жанет 45", в програма "Точно днес" представяме " Пътна връв " с авторката Наталия Делева . „Пътна връв“ е фин, въздействащ роман за последствията от семейното насилие върху децата през погледа на жена, напуснала родината си, която се опитва да изгради нов живот. С помощта на терапия, тя започва да осмисля преживяното..
Теодосий Спасов ще представи новия си проект Balkan moods тази вечер в Малката раннохристиянска базилика, в Пловдив, съобщават организаторите от „Камерна сцена Пловдив“ и международния младежки фестивал „Кръстопът“. Проектът е плод на сътрудничеството и алхимията между петима артисти, които представят нов репертоар за квинтет, отличаващ..
В оспорваната клавирна надпревара на Вторият национален музикален конкурс „Милчо Левиев“ се включиха най-изявените и талантливи млади пианисти в България на възраст между 10 и 25 навършени години. Паралелно със състезателната част на концертния подиум на НУМТИ „Добрин Петков“, талантливите младежи участваха в майсторски класове и творчески семинари,..