Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

РИОСВ даде две седмици срок на Сопот за проблема с "частните" боклуци

| обновено на 19.04.19 в 14:38

Институциите търсят начин да се справят с екологичен проблем в Сопот, който от години тормози жителите на града. В двора на частен имот, собственост на майка и син на ул. "Тана Павлова", се трупат стотици чували, пълни със стари дрехи, дюшеци, столове и др. 

Според сопотненци градът се намира пред екологична катастрофа и може да пламне епидемия.

Инспекторите на РИОСВ са направили предписание на кмета на Сопот да приложи изискванията на Наредба 1 за управление на отпадъците на общината и писмено да уведоми директора на екоинспекцията за предприетите действия в 14-дневен срок.

Какво следва да предприеме общината – с този въпрос започва разговорът ни със заместник–кмета Николай Новаков.

Община Сопот търси начини да се справи с проблема, заяви заместник-кметът. „Пуснали сме акт на собствениците, макар че по Закона за управление на отпадъците не виждам какво може да се случи. Ще спазим закона, но как общинска служба може да влезе в частен имот?“, беше първата реакция на Новаков.

Според него това, че всички говорят за боклуци, не означава, че в двора има боклуци. Дори РИОСВ не може да даде квалификация дали складираните неща са отпадъци, посочи зам.-кметът.

На подадения сигнал на зеления телефон е съобщено, че имало взривоопасни вещества и трябва полицията да ги провери. Твърди се, че има и животни – затова трябва да отговорят други институции.

Новаков уточни, че от четири години общината няма приета Наредба 1, защото Общинският съвет отказва да я приеме. „Но дори и да имаше, пак щяхме да действаме на ръба на закона. През 2016-та година общината на ръба на закона извади около 300 тона чували, с опасението, че може да ни ги върнат. Сега може да са повече. И аз съм затруднен да кажа какво ще отговорим след две седмици на РИОСВ", каза зам.-кметът. 

Според директора на РИОСВ - Пловдив Стефан Шилев единственият начин външна институция да се намеси и да влезе в частна собственост е заповед от прокуратурата или съда. "Има точно определен ред, за да влязат правоохранителните органи. Иначе ще бъде самоуправство", обясни той.

Шилев също подчерта, че не е ясно дали става дума за отпадъци или за ценни за някого вещи, а това би установила само проверка на място в частния имот.

Директорът на екоинспекцията призова кмета на община Сопот да приложи разпоредбите на Наредба 1 за управление на отпадъците или чл. 19, ал. 3 от закона, защото кметът е задължен да управлява различните потоци отпадъци на своята територия. "Наредба 1 е задължителна за всяка община", подчерта Стефан Шилев. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28