Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Най-големият проблем на Северна Македония е икономическият

Наистина можем да говорим за промяна в Република Северна Македония. Тя  направи своя първи избор след приемането на Преспанското споразумение и след подписването на договора с България и Гърция. Специално с Гърция след решаване на дългогодишния спор за името, проблемите започнаха макар и бавно да намират решение, коментира журналистът от Bloomberg TV България Николай Кръстев. 

Като проблем за категоричността на изборите той посочи ниската избирателна активност, която бе по-ниска от прогнозираната досега от влиятелните македонски социолози – под 40%.

Интересен детайл е и този, че албанците на гласуваха, което предстои да бъде анализирано.

Изборите за президент са важни, защото след тях трябва да се отвори пътят на Република Северна Македония  към ЕС около средата на юни, довършване на интеграцията с НАТО, което се очаква най-късно до края на годината.  И ако тези избори не успеят, защото има и такава вероятност, нещата няма да са лесни и Република Северна Македония може да влезе в политическа криза.  

Най-големият въпрос пред държавата сега е икономическият й дневен ред.  Изселването, което наблюдаваме в западната ни съседка, е почти необратим процес. Всеки ден младите хора с техните семейства „гласуват“ с краката си и я напускат. Дори и този чисто физически проблем, че няма  кой да гласува на президентските избори,  няма необходимата активност и не може да бъде постигнат необходимият избирателен праг, показва колко сложна е ституацията в страната.

Хората искат да живеят добре, бидейки членова на  ЕС и  НАТО, добре разбраха посланията на Пендаровски, който не е новобранец в политиката. Напрежението е сериозно в страната, защото и управлението на Зоран Заев не успя да направи разграничение между политически и икономическия дневен ред, да тръгне с решаването на сериозните икономически проблеми.

Очаквам, че хората ще разберат, че когато се правят политически избори, това ще доведе до нови  икономически инвестиции и възможности, за да не напускат хората от западната ни съседка страната си.

Интервюто чуйте от звуковия файл: 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21