22 април е Денят на Земята. Всяка година организацията Международна мрежа за Деня на Земята се фокусира върху актуална тема, свързана с опазването на планетата. Мотото на кампанията тази година е „Да защитим изчезващите видове“.
Консултантът по обществено развитие Боян Рашев смята, че мисията не е невъзможна, особено ако всички хора осъзнаят това.
Ежедневният избор на хората ще гарантира подобряването на въздуха – да не караме скапана кола и да не се топлим на дърва и въглища, ако можем да си го позволим.
Според него в екологията има много интереси и смислените тези се изкривяват политически. До преди 5-6 години дизеловите автомобили се подкрепяха, защото имат по- ниски въглеродни емисии. Сега махалото стигна до другата крайност, а това е безумие. Това, което прави Европа е самоубийствено за големите автомобилни компании.
Човечеството е преживяло страшно много предсказания за края, казва още Рашев и определя подобни хипотези като "малко глупави". Истината е, че Земята има страшно много ресурси, човечеството ги използва все повече, но също така все повече успява да намира и да създава. Колкото повече хора има в момента, толкова по- добра е ресурсната обезпеченост. От друга страна качеството на околната среда се подобрява, въздухът става все по- чист, особено в сравнение с 80-те години, но тогава не сме му обръщали внимание.
Мнението на експерта е, че за климата не може да бъде постигнато единство, защото при наличната енергийна система икономическият ръст е функция на въглеродните емисии. Чистотата на въздуха и въглеродните емисии нямат абсолютно нищо общо. Въглеродните емисии са високи там, където имаме чиста околна среда, т.е. в богатите държави. Да дишаш чист въздух и да пиеш чиста вода е възможно в богатите страни. Със споразумението за климата Европа се самоубива, защото се ограничава едностранно.
Боян Рашев е убеден, че опазването на околната среда не означава намаление на въглеродните емисии. Планетата няма предизвикателства, хората имат предизвикателства за чиста околна среда. Чистата околна среда е луксозна стока и не е за всеки.
Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова. Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..
Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...
През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..
От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..
Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната - София, Бургас и Харманли. Обученията по български език за бежанци в Пловдив..