В „Артист на седмицата“ ви срещаме с пианистката Кристина Маринова.
„Сцената ми дава възможност да се докосна до една много широка амплитуда от хора, които са много различни от всичко, което ми е познато. И за това, тя ми дава едно от най-големите удовлетворения в живота. За мен музиката е най-универсалният език и диалогът , който се случва в камерната музика ми предоставя едно много силно космическо усещане! В живота сме заобиколени от поляризация, а в музиката има една любов, което носи много силно обединение, което пък ни дава възможност да се сбогуваме с различията и разделенията си. Независимо какво правя, аз винаги се завръщам към сцената, защото тя магически ме привлича!"
Родена и израстнала в Пловдив , където завършва и първата част от своето образование в СМУ „Добрин Петков“, в класа по пиано на изтъкнатата преподавателка Светлана Косева, Кристина Маринова продължава обучението и развитието си в Съединениете Американски Щати, защитавайки магистърска степен в едно от най-престижните учебни заведения за музика – Университетът в Мичиган, в Ан Арбър, където е приета с пълни стипендии. След дипломирането си, младата пианистка става професор в Университета в Литъл Рок, Арканзас, където преподава в продължение на десет години. Заедно с преподавателската си дейност, Кристина Маринова се развива и като диригент, корепетитор, ръководи хор и местната опера, основава и първият аутрич клас, избрана е за официален пианист за конкурсите на Метрополитън Опера. В този период основава и свой собствен музикален инстирут и оглавява Wildwood park, Литъл Рок, за изпълнителски изкуства. Работи като директор на няколко опери и участва в журирането на множество конкурси.
В момента живее и работи в Ню Йорк , а през месец юни ще бъде част от солистите на дебютното издание на Фестивала „Пловдивски Камерни Срещи“.
В развитието си и в своята практика, пианистката Кристина Маринова черпи от опита и вдъхновението на много големи имена от класическата сцена като Артур Грийн, Алан Смит, с който работи в периода, когато живее и твори в Лос Анджелис, Марго Гарет – дългогодишен преподавател в Джулиард Скул, Йовчо Крушев, с който работи при обучението си в Музикална Академия „Панчо Владигеров“ и много други, но също от първия си учител – Светлана Косева, за която казва, че поставя началото на професионализма и етикета на изпълнителското изкуство.
В разговора си с талантливата пианистка, се връщаме се назад във времето на спомените, които така или иначе бележат формирането на всеки творец. В този случай обаче, ще бъдат спомени в бъдеще време, заради очакването от срещата с любимата публика и колеги-приятели, на сцените на „Пловдивски Камерни Срещи“, през юни.
Какви са проектите, по които работи в момента, какво са вълненията по предсточщото завръщане на Пловдивска сцена, след двайсет години, чуйте от разговора ни в прикаченото аудио.
В „Артист на седмицата“ ви срещаме с пианистката Кристина Маринова.
Казват, че мозайките са артистичните предизвикателстваq пред които е изправено обществото на прехода между езичеството и християнството. А България е сред страните с най-много мозайки. Какво означава това? Тази събота отговорите са в разговора на Людмила Сугарева с проф. Славик Табаков, разкодирал секретния език на мозайките, който разказва и много..
Награди "Пловдив" ще бъдат връчени на тържествена церемония на 23 май в Дламатичния театър. Ето кои са номинациите: Раздел „Художествена литература и хуманитаристика“ Красимир Димовски - За романа „Тезеят в своя лабиринт. Дневникът на една П“, издателска къща „Хермес“ Антон Баев - За книгата „Татко“, издателство „Коала прес“ Станислава..
Концерт под надслов "Великденска светлина през Светлата седмица" ще изнесе тази вечер Детско-девическа хорова формация „Евмолпея“ при ЦПЛР – ОДК Пловдив в Католическата църква "Свети Дух" ж.р. „Тракия“. Събитието се провежда под патронажа на заместник-кмета по спорт и младежки дейности Николай Бухалов и е част от културния календар на града...
Премиера на стихосбирката на Розалия Александрова „Усещане за цялост“ ще се състои тази вечер в читалище „Възраждане“. „В тази книга няма да срещнете маниерност, изненадващи поанти и опит за преобръщане на представи. Посоката е само напред, по най-прекия път към сърцето и душата, и нагоре с благодарност и любов към Твореца. Такива книги не се четат..
Пловдивската света митрополия вече има ново периодично издание – списание „Духовен път“, посветено на историята и съвременния живот на най – голямата епархия на Българската православна църква. Списанието ще излиза три пъти в годината и всеки брой ще има различна тематика. Първият брой проследява двухилядолетната история на християнството от..