Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Артист на седмицата" представя пианистката Кристина Маринова

| обновено на 09.05.19 в 23:03

В „Артист на седмицата“ ви срещаме с  пианистката Кристина Маринова.



„Сцената ми дава възможност да се докосна до една много широка амплитуда от хора, които са много различни от всичко, което ми е познато. И за това, тя ми дава едно от най-големите удовлетворения в живота. За мен музиката е най-универсалният език и диалогът , който се случва в камерната музика ми предоставя едно много силно космическо усещане! В живота сме заобиколени от поляризация, а в музиката има една любов, което носи много силно обединение, което пък ни дава възможност да се сбогуваме с различията и разделенията си. Независимо какво правя, аз винаги се завръщам към сцената, защото тя магически ме привлича!"

Родена и израстнала в Пловдив , където завършва и първата част от своето образование в СМУ „Добрин Петков“, в класа по пиано на изтъкнатата преподавателка Светлана Косева, Кристина Маринова продължава обучението и развитието си в Съединениете Американски Щати, защитавайки магистърска степен в едно  от най-престижните учебни заведения за музика – Университетът в Мичиган, в Ан Арбър, където е приета с пълни стипендии. След дипломирането си, младата пианистка става професор в Университета в Литъл Рок, Арканзас, където преподава в продължение на десет години. Заедно с преподавателската си дейност, Кристина Маринова се развива и като диригент, корепетитор, ръководи хор и местната опера, основава и първият аутрич клас, избрана е  за официален пианист за конкурсите на Метрополитън  Опера. В този период основава и свой собствен музикален инстирут и оглавява Wildwood park, Литъл Рок, за изпълнителски изкуства. Работи като директор на няколко опери и участва в журирането на множество конкурси.

В момента живее и работи в Ню Йорк , а през месец юни ще бъде част от солистите на дебютното издание на Фестивала „Пловдивски Камерни Срещи“.

В развитието си и в своята практика, пианистката Кристина Маринова черпи от опита и вдъхновението на много големи имена от класическата сцена като Артур Грийн,  Алан Смит, с който работи в периода, когато живее и твори в Лос Анджелис, Марго Гарет – дългогодишен преподавател в Джулиард Скул, Йовчо Крушев, с който работи при обучението си в Музикална Академия „Панчо Владигеров“ и много други, но също от първия си учител – Светлана Косева, за която казва, че поставя началото на професионализма и етикета на изпълнителското изкуство.

В разговора си с талантливата пианистка, се връщаме се назад във времето на спомените, които така или иначе бележат формирането на всеки творец. В този случай обаче, ще бъдат спомени  в бъдеще време, заради очакването от срещата с любимата публика и колеги-приятели, на сцените на „Пловдивски Камерни Срещи“, през юни.

Какви са проектите, по които работи в момента, какво са вълненията по предсточщото завръщане на Пловдивска сцена, след двайсет години, чуйте от разговора ни в прикаченото аудио.

В „Артист на седмицата“ ви срещаме с пианистката Кристина Маринова. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Венета Нейнска поставя начало на европейско турне в Пловдив

Именитата пианистка Венета Нейнска поставя началото на европейското си турне  „Пътища и посоки“ в Дом на културата „Борис Христов“ в Пловдив.  Най-добрият концертен роял „Стейнуей“ в България ще звучи с изпълнението на произведенията на Шопен, Рахманинов, Крайслер,  Мануел да Файя, Кристоф Вилибалд Глук, Франц Шуберт. „Подобно на начина,..

обновено на 23.11.24 в 07:30

В "Срещите" разговор за кенсъл културата

За кенсъл културата ще си говорим тази събота. Защо се появи и какво ни обещава?  А може би отговорът е в казаното от Алан от Лил, проповедник от 12 век: "Миналото има восъчен нос, който може да бъде извиван във всички посоки." Гости на "Срещите" са проф. Цочо Бояджиев, Мирослава Кацарова и доц. Илия Кожухаров.

публикувано на 22.11.24 в 10:23

Книга за идеите на Ататюрк гостува в Пловдив

В НБ „Иван Вазов“ в Пловдив ще бъде представена книгата „Ататюрк. История на идеи“ от М. Шюкрю Ханиоглу. Тя не е поредната биография на големия турски държавник, а разказва за идеите на Ататюрк, еволюцията им и реализацията им в турското общество.  Авторът М. Шукрю Ханиоглу е професор по история на късната Османска империя в департамента по..

публикувано на 22.11.24 в 06:58

Благотворителен търг с творби от фонда на Дружеството на пловдивските художници

Дружеството на пловдивските художници организира търг с творби от архива си. Аукционът се ще състои в Изложбената зала на Дружеството на ул. „Авксентий Велешки“ 20.   Организаторите канят любителите на изобразителното изкуство и пловдивските таланти, представители на бизнеса и колекционери да участват в тазгодишното издание на търга, на..

публикувано на 22.11.24 в 06:37

Деца гостуваха на Бачковския манастир в Деня на християнското семейство

Бачковската света обител посрещна деца от последните групи на детските градини в селата Белащица и Марково. Поводът за посещението бе Деня на християнското семейство и на православната християнска младеж, който се чества днес. Малчуганите бяха посрещнати в манастирската църква „Успение Богородично“ от отец Евтимий. Той се обърна към децата с „добре..

публикувано на 21.11.24 в 15:27