Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

През септември ще видим всички мозайки в Голямата базилика

400 мозаечни фрагмента, всеки от 1 до 2 кв.м. ще бъдат разположени на втория етаж на констукцията

| обновено на 29.04.19 в 17:21
3
Снимка: podtepeto.com

Екип реставратори продължава да работи по възстановяването на античните мозайки от Голямата базилика в Пловдив.

Досега са обработени близо 800 квадратни метра с 400 мозаечни фрагмента от IV-VI век, каза ръководителят на екипа доц. Елена КантареваУникалните мозайките се реставрират в ателие в Стария град. 

Работата по реставрацията започна през месец май 2015 година на място в Базиликата, припомни доц. Кантарева. Тя уточни, че общата площ на мозайките, които ще бъдат изложени в базиликата на първия етаж е над 2 000 квадратни метра. Това е най-голямата базилика открита по нашите земи. Различните видове птици открити по мозайките се съдържат в над 100 изображения.

Отделно има и стенописи, които също се реставрират, но те са от средновековната църква. Имаме и архитектурни елементи и скулптури, каза още реставраторът. 

Успяхме да запазим и най-засегната от времето мозайка "Изворът на живота", това е тази с пауна до фонтана, призна доц. Кантарева.

През януари 2018 година мозайките от три обекта в Пловдив бяха вписани в списъка на ЮНЕСКО за Световното културно наследство. За окончателното одобрение предстоят редица процедури по входиране на номинационно досие от България.

Очаква се Голямата базилика да бъде завършена и да посреща своите туристи за 6 септември, когато е празникът на Пловдив. Откриването ще се направи в годината, когото градът е Европейска столица на културата 2019-та. 

Проектът за Голямата базилика е съвместен на общината и фондация "Америка за България". За археологическите проучвания на древния храм, както и за реставрацията на мозайките, консервирането и експонирането от фондацията инвестираха над 8 милиона лева.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Градски турове за 18 април организира "Старинен Пловдив"

На 18 април отбелязваме Международния ден за опазване на паметниците на културата . Денят се чества от 1984 година по решение на ЮНЕСКО. На този ден отдаваме дължимото на националното ни наследство, почитаме хората, отдадени на каузата за опазването му, което е изключително отговорна роля. 18 април е повод да се привлече общественото внимание във..

публикувано на 18.04.25 в 10:10

Изложба „Вяра и Светлина“ в храм „Пресвето сърце Исусово“

Изложба „Вяра и Светлина“ – диамантени гоблени с библейски истории ще бъде открита на Великден в храм „„Пресвето сърце Исусово“ в град Раковски.  Те са изработени от хора в нервностойно положение към Центъра за социална интеграция и рехабилитация, под ръководството на сестрите Францисканки и включват сцени от живота на Исус Христос, Дева Мария..

обновено на 18.04.25 в 09:32

Как рибите се появиха в картините на Йорданка Георгиева?

Влизаме в едно уютно ателие на творец, то е разположено на малка уличка в Капана, в него работи  Йорданка Георгиева.  Тя се завръща в България през 2022 година, след дълго време, в които живее и работи на остров, разположен някъде между Великобритания и Франция.  Художничката рисува символа на християнството - рибата и вярва, че арттерапията помага..

публикувано на 18.04.25 в 08:00

"От Аз-буки до ИИ" - събития в НБ "Иван Вазов"

Осем творчески работилници, изложби, лекции и литературен куиз включва проектът „От Аз-буки до Изкуствения интелект“ на Народна библиотека „Иван Вазов“ в Пловдив. До края на април в библиотеката ще се открият калиграфска работилница под ръководството на художничката Захарина Петрова от Нов български университет и ателие по цианотипия –..

публикувано на 16.04.25 в 12:28