Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Четири пловдивски и пазарджишки села са сред най-големите

Близо 600 села у нас са без хора или с 1 жител

Общо 591 села в страната са без население или с едноцифрен брой жители, показва справка, направена в Националния регистър на населените места на НСИ.

Към 31 декември 2018 година в страната има общо 5 256 населени места. От всички 4 997 села в България 591 са без население или с едноцифрен брой жители или с 20 повече в сравнение с предходната 2017 година, сочат данните. 

Най-много села без жители има в Габровска и Великотърновска области. В Смолянска област са разположени 8 села без население и 33 села с едноцифрен брой на населението. С област Пловдив 4 села са без население, а по две села с едноцифрен брой жители са разположени в областите Монтана, Пазарджик и Силистра. 

В 1749 населени места жителите са под 100 души. Ако към тях се прибавят и селата с нулево население - 164, общият брой на населените места под 100 жители става 1 913 или повече от една трета от всички населени места в страната, включително и градовете.

Най-голямото българско село - Лозен, е по-голямо от 145 града с население от 6188 души. Следващото по големина село е силистренското Айдемир с население 5538 души. Топ 10 на най-големите села допълват софийското Бистрица с 5118 души, пазарджишкото Драгиново с 4664 жители, Казичене в област София – град със своите 4575 обитатели, пловдивското село Розино с 4240 жители, сливенското Градец с 4191 жители, пловдивското село Труд - 3964, пазарджишкото Мало Конаре с 3908 души и силистренското Калипетрово - 3802 жители. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Разчистиха пак стотици тонове боклук от Столипиново

340 тона отпадъци са извозени  със специализирана техника от Столипиново в продължение на шест дни. В района се провежда мащабно почистване и от общинската фирма „Чистота“ и  са премахнати нерегламентирани сметища от  най-замърсените улици,  зоните около пазара и училищата в квартала.  Поддържането на чистотата е обща отговорност, отбеляза..

публикувано на 18.08.25 в 15:13

Жена на полицай е убита в Първомай

Полицията разследва от сутринта убийство в Първомай. Сигналът е получен в ранните часове днес, уточниха от пловдивската полиция.  Оттам добавиха, че е убита съпругата на полицай от Районното управление в Първомай.  По информация на Радио Пловдив убитата Димитрина Грозева е била сама в къщата си, тъй като съпругът ѝ Здравко бил на дежурство. Предполага..

публикувано на 18.08.25 в 13:41

Потушиха пожара на сметището до Шишманци

Пожарът, избухнал на сметището край село Шишманци, е потушен след шест часова борба с огъня. На място остават да дежурят два екипа огнеборци от пловдивската пожара. Те ще следят за повторни запалвания и ще извършват доохлаждане на отделни огнища.  Дежурствата на екипите ще продължат до пълното обезопасяване на терена, уверяват от пожарната...

публикувано на 18.08.25 в 13:10

Пиян младеж спря джипа си в ограда на къща

Пиян 19-годишен младеж се заби в оградата на къща в Перущица с джип "Волво“. Инцидентът е станал на кръстовище в града около 6 ч. тази сутрин, като младият шоьфьор не успял да овладее джипа, съобщават от пловдивската полиция.  Пристигналите на място полицаи го тествали за алкохол, дрегерът отчел над 2 промила. За щастие няма пострадали при..

публикувано на 18.08.25 в 12:56

"Полицаи" ужилиха доверчива баба с 40 000 лева

Възрастна жена от Пловдивска област предаде на "ало измамници" 40 хил. лева. От полицията уточняват, че жертвата била хваната в капана по познатия сценарий, при който по телефона била убедена от мъж, че участва в акция за залавянето на телефонни измамници. Така, въвлечена в един от най-широко разпространените лъжовни сценарии, 70-годишната жена..

публикувано на 18.08.25 в 12:47