Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Голямата история обикновено не чува малките човешки разкази

Първото честване на Априлското въстание е с панихида през 1878 година в Панагюрище, разказа историкът Кета Мирчева, която изследва как през годините се почитат събитията от 1876 година. 

Минава време докато отбелязването на онези събития се превърне в национално честване. В началото това са локални събития в градчетата, където хората имат спомени и са дали жертви във въстанието. А първото предложение за национална почит идва от Перущица през 1882 година.След Съединението желанието за национално честване се засилва, но първото голямо събитие е през 1901 година. 

В сложния политически контекст на времето това честване е използвано тогавашните партиите с оглед на техните идеи. Важното тогава е подчертаването на самостоятелното усилие за свободата срещу тезата, че сме освободени от вън. 

Нормално и неизбежно е всяко подобно събитие да се поставя в съвременен контекст  и от него да се акцентира именно от гледната точка на съвремието, смята Мирчева. По думите й това е и част от функцията на историческата памет.

През 1901 година се възстановяват много от спомените за въстанието и неговото символи, като черешовото топче например. Издават се пощенски картички, правят се възстановки, шествия в много градове на страната.

Извън политическите употреби, това събитие показва много важна страна на незавършения разказ за това , което се е случило. Големите прояви са в столицата, но не  и в малките селища, където се е случвали събитията. В Брацигово се чувствали тотално непризнати, в Батак централната власт не само не изпраща представители, но и не отговаря на молбата на хората да подпомогне честването с военен оркестър.

Постепенно с времето разказите за местните събития се успоредяват и се събират в общата история. Но въпреки това много от хората, които имат принос или са жертва на онези събития остават незабелязани.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Честваме Петровден!

Днес православната църква чества едновременно паметта на апостолите Петър и Павел, наречени първовърховни и вселенски учители.  Те с усърдие разпространяват Христовото учение и претърпяват страдания, гонения и мъченическа смърт заради вярата. Оставят послания, в които се разясняват християнските ценности и правилата на църковния живот.  Петър се..

публикувано на 29.06.24 в 08:56
Вилис Цуров

Отказът на президента да участва в срещата на НАТО е лош сигнал

Отказът на президента Румен Радев да участва в срещата на върха на НАТО във Вашингтон не е изненада, като се има пред вид позицията му против помощта на Украйна, каза в интервю за предаването "Точно днес" Вилис Цуров - председател на УС на Съюза на офицерите от запаса "Атлантик". Независимо от това, сигналът, който изпраща страната ни към партньорите..

публикувано на 28.06.24 в 10:24

Аптеките са на кръстопът между грижата и търговията

Собственици на аптеки,  професори от академичните среди и анализатори сядат на една маса, за да обсъдят проблемите в аптечния бранш.  Форумът е тази събота в Пловдив и  поставя темата: „Българската аптека е на кръстопът между фармацевтичната грижа и търговията“.  Форумът се организира от Инициативен комитет на магистър-фармацевти,..

публикувано на 28.06.24 в 10:08

Форум "Азбука.Език. Идентичност" в Пловдив

В зала „Съединение“ на Регионалния исторически музей в Пловдив ще се проведе втората сесия на Международния форум за кирилицата „Азбука. Език. Идентичност“. Форумът е по инициатива на вицепрезидента Илияна Йотова и се организира с подкрепата на Министерство на образованието и науката. Той е продължение на проведения през 2022 г. Международен..

обновено на 28.06.24 в 08:51

Медицината е най-желана специалност в МУ-Пловдив

Ръст на кандидат-студентите за Медицински университет – Пловдив – това показват данните от подадените документи за участие в кампанията за прием. 1950 е общият брой на кандидатите, като миналата година те са били 1740, посочи зам.-ректорът по учебна дейност проф. д-р Веселина Горанова. Превес отново имат жените – 1480, а мъжете са 470...

обновено на 27.06.24 в 16:34