Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отговорността за къщите за гости е на финансиращия орган

Моята къща за гости е направена без евросубсидии още през 2008 г. За да я построя, продадох апартамент в центъра на Бургас. Реших да направя такава къща, защото останах без доходи и реших да развивам бизнес, за да се издържам, разказа Вероника Кънева, председател на Асоциацията на къщите за гости. Тя самата има къща в Калофер. 

Тя обясни, че е опитала да кандидатства за евросредства, но не успяла. За да кандидатстваш по европрограми, трябва да имаш готов проект и налични пари. Колко българи могат да отделят 200 000 евро за такъв проект, попита Кънева. 

Тя подчерта, че първите къщи за гости са направени по европрограми (САПАРД, Програма за развитие на селските райони), които действат от 2003 г.

Вероника Кънева подчерта: Къщите като моята се проверяват от Министерството на туризма, от икономическите отдели на общините, от МВР за регистрациите на посетителите, от БАБХ и ХЕИ. Защо Министерството на земеделието не прави редовни проверки на къщите, финансирани чрез ДФ "Земеделие", не мога да кажа. Трябва финансиращият орган да ги проверява, негова е отговорността.

Тя бе категорична, че нередностите се знаят както от бранша и банките, така и от държавата. 

Говорим с колегите, че едва ли ще има наказани. Ще стане като с КТБ - няма да направят нищо, за да върнат парите на хората, каза още председателката на Асоциацията на къщите за гости Вероника Кънева. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28