Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Разликата между най- скъпия и най- евтин труд у нас е шест пъти

2442 лева е сумата за едно четиричленно семейство, показват изчисленията на КНСБ. Такъв стандарт имат едва 1/3 от българските граждани. Реалният доход на лице от домакинство достига 278 лева на човек в семейството, което е двойно по- малко от необходимото. 

Твърде висок е относителният дял на разходите за живот на българските домакинства. 30% са за храна, 15% са за комуналните сметки и се налагат ограничения за транспорт, развлечения, облекло. 

Това показва доста напрегнати семейни бюджети, обобщи директорът на Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ Любен Томев.

За да стигнем 60% от жизнения стандарт на средните европейци заплатите трябва да растат с 12-15% на година.

Запазва се тенденцията в IT сектора да са най- високите заплати, най- ниски са в ресторантьорския бранш. Няма промяна и при регионалните различия. С най- високи доходи са работещите в столицата, най- ниски за заплатите в северозападна България. Разликата е два пъти. Пловдив е областта с най- висок темп на нарастване на заплатите, отбелязва синдикалистът.

Проблем в България е огромната разлика между най- високо и най- ниско платените дейности 6 пъти. Социалното неравенство пречи на общия растеж, коментира синдикалистът. Няма и тенденция към сближаване. Неравенствата достигат равнища от третия свят.

Едва 30% от от работещите в страната са обвързани със КТД със своя работодател, показва статистиката  на КНСБ. По този показател значима значително изоставане с най- развитите страни, където тази практика доближава 100%. Любен Томев посочва, че там където има колективни договори заплатите са с 10-12% по- високи.

Основен риск пред покупателната способност на българите е предстоящото увеличение на енергията. Това има и косвено отражение върху стандарта на живот, защото следва поскъпване на стоките, заради увеличените разходи за производството им.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Повече от 55% е загубата на вода в Пловдив и областта, от догодина 3,56 лв. куб. м. вода

Цената на водата в Пловдив, Пазарджик и Смолян ще се повиши от 1 януари догодина , показват разчетите на Комисията за енергийно и водно регулиране. Те предвиждат промени в цената на водата в 28-те ВиК дружества в страната. Новите цени са заложени в проект на решение, което ще бъде обсъдено публично в четвъртък в сградата на регулатора.  В Пловдив..

обновено на 26.11.24 в 20:15
Любомир Стефанов

Трябват държавнически и отговорни решения

Политологът Любомир Стефанов не вижда изненада в отказа на л идера на ГЕРБ Бойко Борисов  да бъде премиер. Според него по-скоро изненада е изказването му, че ще върне първия мандат. Това мнение анализаторът изрази в програма "Ден след ден" Струва ми се, че виждаме поредния етюд от типичното поведение на политическия човек Борисов . Сутрин..

публикувано на 26.11.24 в 15:57

Чумата по дребните преживни животни във Велинград е укривана дълго време

Няма съмнение за наличието на чума по дребните преживни животни във Велинград,  заявиха днес експертите от Българската агенция по безопасност на храните по повод огнището на чума по дребните преживни животни в курортния град.  То е констатирано в три стада с 1760 животни, които се гледат съвместно.  Пробите, дали положителен резултат за..

публикувано на 26.11.24 в 14:54

По-малко търсените стоки влизат в намаленията на Черен петък

Как пазаруваме от кампании на намаления? По темата  „Ние, потребителите“ прави допитване, което подсеща и насочва към важни аспекти при покупките с отстъпки. Доколко ми влияят рекламите за намаления и как избирам от кого и какво да закупя , когато ми обещават щедри отстъпки? Това са въпросите, които е полезно да си задаваме сега, когато..

публикувано на 26.11.24 в 14:36

Все чакаме принца на бял кон, а той идва на магаре

Изборът на председател на НС е заложник на промените в Конституцията, които направиха тази фигура потенциален служебен премиер, посочи социологът доц. Татяна Буруджиева.  По думите й живеем в символен свят, в който като избиратели чакаме принца на бял кон, но идва принцът на магаре и ние няма как да го изберем, защото е на магаре... Така влизаме в..

обновено на 26.11.24 в 11:38