Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иван Демерджиев: Информацията от общината не е точна!

Солак не е искал 15 милиона за парка, чака предложение за цена

Адвокатът: Целият терен никога не е бил парк и за да стане, общината трябва да предприеме действия

Готови сме за среща с протестиращите и с администрацията, за да стигнем до справедливо за всички страни решение за 16-те декара зад хотел „Санкт Петербург“. Това заяви Иван Демерджиев, адвокат на собственика на терена Байрям Солак. 

Информацията от община Пловдив не е точна, посочи адвокатът по повод тиражираното в публичното пространство изказване на кмета Иван Тотев, че Солак е поискал 15 милиона лева, за да продаде парцела на общината. По думите на Тотев предложението вероятно щяло да се гледа от Общинския съвет, но кметът бил скептичен, че някой от съветниците ще го подкрепи.

Моят клиент не е правил предложение, нито е получавал предложение от община Пловдив, подчерта защитникът на Солак. И обясни, че на 12 април негов колега е внесъл в общината пазарна оценка на имота. 

Но тя не е придружена с предложение за закупуване, а е внесена с оглед информация за цената на имота, каза Иван Демерджиев. 

Пазарната цена, която е внесена в общината, е 14 218 500 лева, обясни адвокатът. И уточни: Няма предложение от община Пловдив да закупи имота. Още по - малко има намерение от моя клиент да го продаде.

Иван Демерджиев заяви, че закупувайки терена, Байрям Солак е имал съвсем други намерения, но при така създалата се ситуация те са се променили. Проучване е показало, че имотът никога не е бил парк

Предназначението на имота по действащия ПУП и действащия Общ устройствен план не е за парк. За озеленяване е предвидена една част от терена от около 5 декара, за която доверителят ми многократно е отправял предложения до общината да бъде облагородена и да се ползва като обществен парк, информира адвокатът на бизнесмена.

По думите му, ако община Пловдив иска този терен да се превърне в парк, е необходимо да предприеме действия. 

Не са водени разговори, нито има предложение община Пловдив да закупи терена. 

Адвокат Демерджиев заяви, че доверителят му е предложил на общината да наеме имота дългосрочно и там да направи обществен парк. Солак дори бил готов да превърне терена в частен парк. Тогава обаче посещението в него ще се заплаща. 

Ние нямаме желание да продаваме. Ако общината смята, че има ресурс и възможност да закупи имота, трябва да получим първо предложение от общината, за да формираме цена, коментира защитникът на бизнесмена. 

Той каза още, че Байрям Солак е готов да обсъжда всякакви варианти, включително варианта общината да придобие този имот, а той да придобие друг, равностоен имот. Обсъжданите варианти трябва да създават най - малко напрежение, но не трябва да водят до ощетяване на собственика на терена, уточни адвокатът.

Преди дни премиерът Бойко Борисов обеща паркът да остане зелена площ. 

Цялото интервю на Елена Крушкова с адвокат Иван Демерджиев е в звуковия файл. 

Протестиращи

Байрям Солак

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Районните кметства ще получат пари от увеличените такси за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28
Мариана Кукушева

Дългият период на мерки за еврото може да доведе до фалити

Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..

публикувано на 24.07.25 в 10:27

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50