С литийно шествие, посветено на Светите братя Кирил и Методий, едноименната Хуманитарната гимназия "Св.Св.Кирил и Методий" започва тържествата, посветени на празника на Първоучителите в Пловдив. Освен шествието днес, училището отбелязва патронния си празник с шествие и на 24 май.
Шествието днес тръгва от гимназията до бронзовия барелеф на Братята в Стария град.
Църковният празник на Светите братя е на 11 май , но традиция е Хуманитарната гимназия, да го отбелязва на 10 май, заради идеята , това да бъде възстановка на началото на тържественото отбелязване, когато на тази дата в църковния храм с шествие е оставяна да пренощува икона на Кирил и Методий, поясни директора на гимназията Соня Киркова.
Начело на литийното шествие е гимназиалната икона на Св.Св. Кирил и Методий , с която шествието ще стигне до барелефа на Братята в Стария град, пред който се полагат венци и цветя, защото там е било Епархийското класно училище, където за пръв път във възрожденската епоха празникът на Кирил и Методий е отбелязан официално в Пловдив на 11 май. 1851 г.
През същата година училището се сдобива с нова сграда, известна като Жълтото училище в Стария град.[2] Възрожденската история на страната се преплита с тази на пловдивската гимназия „Св.Св. Кирил и Методий“. От класните стаи на училището тръгват към науката, историята, културата и обществения живот много видни българи. Сред тях са Васил Иванов Кунчев (Левски), Иван Вазов, Пенчо Славейков, Любен Каравелов, Тодор Каблешков, Димчо Дебелянов, проф. Асен Златаров, Панайот Пипков, Борис Дякович.
Сред учителите се отличават Йоаким Груев, Христо Г. Данов, Димитър Благоев, Петър Зографски, Златю Бояджиев, Светослав Обретенов, Иван Мърквичка и много други. Спомоществовател и дарител на училището преди Освобождението от 1878 г. е възрожденецът Душо Хаджидеков.
Соня Киркова припомни дългата история на Хуманитарната гимназия , която е наследник не само на Епархийското класно училище, но и на т.н Жълто училище в Стария град, но и на Пловдивската мъжка гимназия, открита на 20 октомври 1885 г. от княз Александър I Батенберг. В този период училището дава на България шестима министър-председатели, учителите Петко Каравелов и Андрей Тошев, възпитаниците на гимназията Константин Стоилов, Иван Евстратиев Гешов, Пейо Яворов, през класните стани на училището минавта личности като Левски и Вазов.
От 1996 г. е възстановено оригиналното име на най-старата гимназия „Св. св. Кирил и Методий“ и училището се нарича Хуманитарна гимназия „Св. св. Кирил и Методий“.
Днес трудно можем да се съизмерим с тези личности, но се опитваме да запалим искрата и с това шествие.
Чейте в звуковия файл интервюто със Соня Киркова директор на Хуманитарната гимназия "Св.Св.Кирил и Методий" в Пловдив и химна През 1892 г. Стоян Михайловски написва "Върви народе възродени..."., написан през 1892г. от Стоян Михайловски , а през май 1901 г. Панайот Пипков пише и музиката към текста и песента се превръща в български училищен химн.
В събота и неделя в Пазарджик предстоят 2 големи кампании на сдружението "Добро сърце". В центъра на града, на „Тортата“, ще бъдат раздадени над 2000 хляба, разказа Георги Янакиев от сдружение „Добро сърце“. "Кампанията "Никой не е по-голям от хляба" цели да покажем на хората, че не е лошо да се дарява. Кампания от хората за хората – да..
Какво губи националната икономика, пренебрегвайки постиженията на българските учени? Защо бизнесът у нас не е иновативен и купува нови технологии от Запад, вместо български разработки? Според проф. Калоян Петров, директор на Института по инженерна химия към БАН, това невинаги е така, но в общия случай предприемачите предпочитат да купуват..
Средства за инвитро процедури са насочени към земеделците – това е манипулация, която измества фокуса от важни теми в държавата, категорични са от Национална асоциация на зърнопроизводителите. Те са и в стачна готовност, заради липсващи средства в проектобюджета за догодина, които са ключови за стабилността на сектора. Става дума за два..
С близо две трети се очаква да е по-малък бюджетът на програмата „Грижа в дома“ за следващата година, съобщи Веселина Ботева, която ръководи дирекция „Социална политика“ в община Пловдив. Тя припомни, че по проекта вече 5 години се осигурява патронажна грижа на самотно живеещи възрастни хора. Проектът, който е финансиран по Оперативна програма..
Има опасност Кукленият театър в Пловдив да влезе в следващата година с 200 000 лева неразплатени средства към доставчици на услуги, каза в предаването „Точно днес“ директорът му Петър Влайков. Причината е, че те не се отпускат от министерството на културата, въпреки че са част от тазгодишния бюджет. Проблемът се повтаря от миналата..