Мярката е недостатъчна, защото трябва да се диференцира сложността на отделните случаи. Иначе с едни и същи пари ще поскъпнат клиничните пътеки в цялата страна, а това ще намали заплащането и ще доведе до отлив на специалисти в звената, които и сега поемат най-тежките случаи. По традиция това са университетските болници. Затова трябва да има различно заплащане според тежестта на случаите и да се въведе коефициент на сложността, обясни проф. Иванов.
Той допълни, че трябва да се направят точни разчети къде ще отидат отпуснатите допълнително 50 млн. лв., за да не потънат някъде.
От Българската педиатрична асоциация изпратиха декларация, подписана от шефовете на всички педиатрични клиники в страната, в която настояват за пълно разделяне на клиничните пътеки за възрастни и за деца.
Много добра бе клиничната пътека, по която се хоспитализираха деца за 24 часа с остри състояния. След това обаче я увеличиха на 48 часа, което я направи неизползваема, коментира проф. Иванов.
Той допълни, че от Българската педиатрична асоциация предлагат държавата да поеме потребителската такса за децата.
Педиатърът коментира, че идеята да се създаде национална детска болница в София е много добра и наистина ще помогне да се подобри детското здравеопазване.
Университетските клиники ще продължат да поемат детските случаи. Просто в София ще се изпращат само най-трудните и строго специфични случаи на деца от цялата страна, допълни проф. Иванов.
Цялото интервю на Елена Крушкова с проф. Иван Иванов е в прикачения файл.
В първия час на предаването Клуб „Неделя“ навръх Великден гостува инж. Никола Добрев. Уроците на майка му и тези на учителите, студентските му години и първите професионални такива в КЦМ като директор, бяха само част от темите за разговор с водещия Диян Никифоров. За трудностите, които е трябвало да преодолява по пътя, за срещите и хората..
За темите с продължение, за които си струва да внимаваме още: катастрофите, при които губим животи. Как да спрем войната по пътищата, какво последва след призива на и. ф. главен прокурор Борислав Сарафов да се работи по-бързо по делата за смърт на пътя, говорим с адвокат Елена Грудлева, представител за Пловдив на Българската асоциация на пострадалите..
За вярата, за нравствените ценности, за образованието, включително и по религия, говорим госта ни в „Добро утро, ден!“ в Страстната седмица. Адриана Любенова е доцент по теология и преподавател в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Тя е иконописец, член на Управителния съвет на Асоциацията на българските училища в чужбина. Има дълъг..
Измеренията на духовните пътища, за християните търсим в утрото на Велики петък. Срещаме ви с доц. Стоян Чиликов , свещеник и преподавател в катедра "Теология" на Пловдивския университет. С него говорим за символите на деня, за Благодатния огън и силата на вярата във Възкресението и приемането на страданията на Исус Христос. Доц. Чиликов каза,..
От арменския апостолически храм "Сурп Кеворк" в Стария град включваме отец Даниел , който след 20 години в САЩ избра да се върне пак в Пловдив. Той сподели важното за тяхната общност във вековния град по време на празниците, който всички очакваме заедно през тази година-арменци, католици и православни. Празникът ни потапя в библейските разкази за..