Премиера на новия роман „Чудовището“ от Владимир Зарев ще се състои в книжарница „Хермес“ – Централ.
Издателят от „Хермес“ и редактор на книгата Стойо Вартоломеев казва, че с този роман известният писател е постигнал златно сечение – между повествование и мисловност, и че нещо в него напомня за „Страданията на младия Вертер“ от Гьоте – но и с препратки към „Записки от подземието“ на Достоевски. Тоест, към човека в неговата противоречивост и двуполюсност. От една страна, са симпатичните, красиви черти, които той носи в себе си, а от друга – онова „черно пространство“, което също съществува в него. В това отношение романът е много убедителен и аз смея да твърдя, като опитен литератор, че той носи елемент на класичност.
„Чудовището“ е силно емоционален и мъдър роман. За една красива и невъзможна любов, за времето и неговия безжалостен отпечатък, за надвисналата сянка на Чудовището, зад която наднича Забравата.
Владимир Зарев е автор на 18 книги. Романите му се превеждат на много европейски езици. Сред най-популярните са трилогията "Битието", "Изходът" и "Изборът", "Лето 1850", "Поп Богомил и съвършенството на света", романите "Разруха" и "Светове. Сериалът „Дървото на живота“ е по романа му „Битието“. Романът му „Разруха“ е обявен от германската литературна критика за „най-доброто, написано за прелома в Европа от 1989 г.“ Има 12 издания, а, режисьорът Петър Попзлатев създаде по него игралния филм Времето е наше“
Между отличията му са Държавна награда „Св. Паисий Хилендарски“ „за изключителния си принос за развитието на националната културна идентичност и духовни ценности“ и орден „Стара планина“ първа степен „за изключително големите му заслуги в областта на културата и изкуството“.
Събитието е част от традиционните Дни на българската книга на ИК „Хермес“, както и от национално турне, по време на което обичаният български писател ще посети още Варна, Бургас, Пазарджик, Сливен, Видин, Лом.
Срещата с Владимир Зарев, която беше обявена за 16 май, поради непредвидени обстоятелста, се променя и ще се състои на 21 май, от 18 ч. в книжарница Хермес Централ.
На 18 април отбелязваме Международния ден за опазване на паметниците на културата . Денят се чества от 1984 година по решение на ЮНЕСКО. На този ден отдаваме дължимото на националното ни наследство, почитаме хората, отдадени на каузата за опазването му, което е изключително отговорна роля. 18 април е повод да се привлече общественото внимание във..
Изложба „Вяра и Светлина“ – диамантени гоблени с библейски истории ще бъде открита на Великден в храм „„Пресвето сърце Исусово“ в град Раковски. Те са изработени от хора в нервностойно положение към Центъра за социална интеграция и рехабилитация, под ръководството на сестрите Францисканки и включват сцени от живота на Исус Христос, Дева Мария..
Влизаме в едно уютно ателие на творец, то е разположено на малка уличка в Капана, в него работи Йорданка Георгиева. Тя се завръща в България през 2022 година, след дълго време, в които живее и работи на остров, разположен някъде между Великобритания и Франция. Художничката рисува символа на християнството - рибата и вярва, че арттерапията помага..
Осем творчески работилници, изложби, лекции и литературен куиз включва проектът „От Аз-буки до Изкуствения интелект“ на Народна библиотека „Иван Вазов“ в Пловдив. До края на април в библиотеката ще се открият калиграфска работилница под ръководството на художничката Захарина Петрова от Нов български университет и ателие по цианотипия –..