Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Професор Йоанис Спилиотис представи един от най-модерните методи в онкологията HIPEC

Новите терапии ще държат рака под контрол

HIPEC се прилага и у нас, но все още не се поема от НЗОК

Модерната медицина и новите терапии да превърнат рака в хронично заболяване като  захарния диабет или ревматоидния артрит. Целта е това да се случи  в следващите 15 години  благодарение на таргетните терапии, на имунотерапията и новите апарати за химиотерапия. 

От теоретична гледна точка това е напълно възможно и така пациентите с онкозаболявания ще  имат дългосрочна терапевтична програма и много по-голяма продължителност на живота. Това мнение сподели проф. Йоанис Спилиотис, водещ европейски специалист в областта на онкохирургията, член на Европейското онкологично дружество. Известният онкохирург оперира в клиники в Солун, Атина и Париж. 

В Пловдив той представи новостите  в прилагането на метода HIPEC /Хейпек/  и тенденциите в лечението на онкозаболяванията.

При HIPEC терапия след голяма операция за премахване на туморите и техните метастази от перитонеума се поставя химиотерапевтик, загрят до температура 42-43 градуса, който се раздвижва със специален апарат. Така кухина се изплаква с медикаменти, които унищожават останалите свободни ракови клетки, незабележими с просто око, и не им се позволява да образуват след време нови тумори, водещи до рецидив на болестта.Не е тайна, че някои видове рак са много трудни за лечение. По-специално – вторични тумори и метастази от рак на дебелото черво, рак на яйчниците, стомаха, рак на мезотелиома на перитонеума. Точно при тях се прилага и метода, обяснява проф. Спилиотис

В света има 300 центъра, където се прилага Хайпек и вече над 2,5 милиона пациенти лекувани с този метод. 

У нас терапията бавно си пробива път поради това, че не се поема изцяло от здравната каса и пациента трябва да доплаща значителна сума. В Пловдив метода се прилага в две частни болници. Акушергинекологът д-р Георги Крумов от няколко години е част от  екип, който прилага метода вече 3 години. 25 са пациентите лекувани с HIPEC . По  думите му, въпреки краткото време , резултати са много обнадеждаващи. Той е категоричен обаче, че този тип терапия е трудно осъществима само от един лекар - гинеколог или хирург. Необходим е екип, при това с натрупан сериозен опит

Качественото онколечение е коплексно и лекарите трябва да се грижат за болния в непрекъснат контакт по между си. А подходът към всеки пациент трябва да бъде индивидуален, терапията съобразена с болестта  и  пациента, категоричен е и известният гръцки професор Спилиотис.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В големите вериги свободен пазар няма, а надценката е 80-100%

Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него  у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..

публикувано на 13.02.25 в 16:09

Първа копка на новата водопроводна мрежа в Брестовица

Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности дадоха кметът на община Родопи Павел Михайлов и кметът на селото Мария Манолова.  На церемонията присъства Иван Иванов, министър на регионалното развитие и благоустройството. Срокът за изпълнение е 600..

обновено на 13.02.25 в 14:41

Докато шумим за вейпове, на пазара вероятно има нова дрога

Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях.  След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...

публикувано на 13.02.25 в 13:12

3 години обучение на медицински сестри ще ни върне в миналия век

На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..

публикувано на 13.02.25 в 11:52

Бедни сме, защото ни ограбват картели и монополи

За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България".  Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..

публикувано на 13.02.25 в 10:58