Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Последната седмица преди вота ще покачи политическия тон

| обновено на 17.05.19 в 16:43

Последните две социологически проучвания, оповестени седмица преди изборите за ЕП, потвърждават паритета между водещите партии ГЕРБ и БСП. Новото е, че управляващите си връщат леката преднина след пораженията, които понесоха от „апартамент гейт“.

Това стана благодарение на Бойко Борисов, който реагира адекватно на ситуацията като уволни ключови хора от най- близкото си обкръжение, коментира политологът  Георги Киряков. Той акцентира, че въпреки кризата при ГЕРБ БСП не е добавила и един глас над това, което е имала на старта на кампанията. Те направиха слаба кампания с клишета и  излишно интелектуалничене пред избирателите, без да кажат дори с кого ще се коалират, ако спечелят предсрочните избори, които искат.  

Според политолога Воля и АБВ като „Коалиция за България“ нямат потенциал да вкарат евродепутати, въпреки че няколко социологически агенции ги „бутат“ напред.

Избирателната активност от 40% процента е твърде оптимистична, коментира още Киряков. Според него по- вероятно е тя да е с около 10% по- малко. Ниската активност не работи за никоя политическа сила.

По думите му в следваща решаваща седмица никой няма да си позволи умерен тон ако съперникът му покачи градуса. Крайните квалификации и острите нападки произвеждат повече електорален заряд. 

Президентът на няколко пъти се опита да подаде топката на опозицията с призива си да се разследват офшорните сметки, това се поде от главния прокурор, но до края на кампанията е малко вероятно това да влезе в употреба с факти.

Георги Киряков прогнозира изборна победа за ГЕРБ.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56