Православната църква чества днес Свети Свети Константин и Елена. Празникът е в чест на император Константин и неговата майка Елена.
Десетки хора изпълниха черквата „Св. Св. Константин и Елена“ в Стария Пловдив днес, за да се поклонят пред чудотворната им икона в деня на двамата светци. Той е и храмов празник на най-древната православна черква в Пловдив.
Тя е вдигната за първи път някъде около 330 година, приблизително две десетилетия след като император Константин Велики издал едикт, който позволява строителството на християнски храмове. Така християнството вече се признавало за официална религия в Източната Римска Империя, прекратявали се и гоненията срещу християни.
На мястото, където е построен храма, обаче, 9 години преди този едикт, заради вярата са били обезглавени Севериан и Мемнос, а пред тях – още няколко десетки вярващи. Черквата първо била наречена на името на Северин и Мемнос, но по-късно миряните решили да я посветят на император Константин и майка му Елена. Днес тук , наред с чудотворната икона от 16 век на равноапостолните царе Константин и Елена, се съхранява и икона на 38-те пловдивски мъченици, а в двора има и паметна плоча.
Тази сутрин хората започнаха да пристигат в храма още към 8. Повечето от тях имат лична история, свързана с него или с имената на светците – някои идват от деца тук, други носят името Костадин, Константин или Елена, или техни близки са наречени с тях, а настоятелка от храма разказа за богатия духовен живот в него.
В 9 часа храмовата камбана възвести началото на тържествената служба. А отец Петър, който служи в храма повече от 10 години, се обърна към пловдивчани с пожелания за мир, любов, вяра и надежда.
В календара на българите 21 май е и празник на нестинарите, народът ни го отбелязва и като преход от пролетта към лятото.
Константин бил император на Византия през IV век. През 313 г. той издава Миланския едикт, с който въвежда християнството като официална религия във Византия. Свикал Първия вселенски събор в 325 година против ереста на Арий. Починал в 337 г. в Никомидия и бил поставен в златен ковчег в църквата "Св. апостоли" в Цариград. В негова чест новият столичен град е осветен и наречен Константинопол.
Майка му - царица Елена, отива на поклонение по местата, където е живял Христос, построява няколко манастира и открива кръста, на който е бил разпнат Исус. Това събитие се смята за най-важното в историята на християнската църква и затова император Константин и майка му Елена са канонизирани за светци.
21 май е и денят на нестинарството. В Странджа пламват кладите и хората се събират около жаравата, като носят иконата на Св. Св. Константин и Елена. Ритуалният танц трае няколко минути. Според народните вярвания, на този ден строго е забранена всякаква полска работа. Поверието гласи, че Св. Елена носи градушка в ръкава на ризата си и затова през този ден стопаните не работят вкъщи и на полето.
Името Елена има древногръцки произход и означава "светла като слънце, сияйна". Константин пък значи "постоянен", идва от латински.
Имен ден празнуват: Константин, Костадин, Константина, Костадинa, Динкo, Динка, Елена, Еленко, Елеонора, Ели, Елица, Койчо.
21 май е празник на градовете Пазарджик, Костандово, Елена и на селата Белотинци и Ясна поляна.
Обилен снеговалеж намалява видимостта по магистралите "Струма" и "Тракия". На места е затруднено движението в посока към София, но шофьорите карат внимателно. Въпреки работата на пътноподдържащите фирми и снегорините на терен, настилката на пътя бързо побелява. Към момента няма закъсали автомобили. Екипи на Пътна полиция регулират..
С непоказвана досега историческа възстановка в Пазарджик ще бъдат пресъзданени моменти от Освобождението на града преди 147 години. Днес парк „Стадиона“ ще се превърне в сцена на впечатляваща реконструкция. Във възстановката ще участват повече от 100 ентусиасти от цялата страна. Инициативата е на Регионалния клон към Национално дружество..
В Батак ще се проведе Празник на баташкия суджук и тънките мезета. Местни майстори ще представят свои стари рецепти, които се предават през поколенията. Всяка баташка къща има своя рецепта за суджуци, но основните съставки и пропорции на месото са едни и същи. Организатори са регионален клуб „Родова памет“, с подкрепата на..
Образователният министър Цоков присъства на кампания срещу наркотиците в пловдивско училище. Eзикова гимназия „Пловдив“ стана първото училище, което се включи в кампанията „Просто кажи „Не““ на Министерството на образованието и науката, която е насочена към борбата срещу зависимостта на младежите от забранените вещества и..
Трима мотористи са пострадали при катастрофи следобед в Пловдив. Мъжете на възраст 24, 33 и 28 години са били откарани в болница за прегледи и са с различни наранявания. Единият инцидент е станал на Пазарджишко шосе, другият на улица „Остромила“, а третият на булевард „Васил Априлов“. Според предварителните данни и трите катастрофи са станали заради..