Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Липсата на специалност води до по-лоша медицинска помощ

Оправдано ли е удължаването на срока за специализация на общопрактикуващите лекари, след като те имаха възможност да направят това през последните 19 години? Актуален въпрос, тъй като депутатите от Здравната комисия гласуваха предложените в Закона за лечебните заведения поправки и така премахнаха опасността от закриване на стотици лекарски практики в страната. Джипитата ще имат на разположение още 4 години за специализация, а дали това е в полза на пациентите – питаме доктор Костадин Сотиров, председател на Сдружението на общопрактикуващите лекари в Пловдив

Около 600 джипита в страната нямат специалност „Обща медицина“. За тях се отнасят тези промени. Липсата на специалност означава по-малко знания и по-малко умения. Тоест – тези пациенти, които са при лекари без специалност, получават по-ниско качество на медицинската помощ, заяви в интервю за Радио Пловдив доктор Костадин Сотиров.

Той подчерта, че в Пловдив има минимален брой джипита, които нямат специалност „Обща медицина“. И това са тези, които не искат да я изкарат.

 Народното събрание непрекъснато променя сроковете за специализация. И някои джипита смятат, че могат да карат така до пенсия, обясни доктор Сотиров. 

Цялото интервю с доктор Костадин Сотиров можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28
Мариана Кукушева

Дългият период на мерки за еврото може да доведе до фалити

Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..

публикувано на 24.07.25 в 10:27

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27