В последните години Академията по традиция изнася за гражданите и гостите на Пловдив голям спектакъл по случай празника на българската просвета и култура и славянската писменост, но през настоящата 2019 събитието съвпада с юбилея на висшето училище по изкуствата.
Академичният камерен хор „Гаудеамус“ с диригент доц. д-р Весела Гелева ще изправи на крака залата в 19 часа с химна на Р България и „Върви народе възродени“. Следват изпълнения на вокалната формация Пробелканто“, съставена от студенти по класическо пеене на проф. д-р Тони Шекерджиева-Новак и с главен художествен ръководител доц. д-р Пламен Първанов; „Борислав Ясенов квартет“ и Академичния народен хор с диригент проф. д-р Костадин Бураджиев.
Пред зрителите ще се представят Академичният народен оркестър с главен художествен ръководител проф. академик Милчо Василев под диригентството на доц. д-р Владимир Владимиров, както и Академичният народен ансамбъл с главен художествен ръководител проф. акад. Милчо Василев и хореограф гл. ас. д-р Стефан Йорданов. На сцената ще излезе и солистката примабалерина на Софийската опера и балет Памела Пандова, възпитаничка на АМТИИ.
Преди тържествения концерт от 18 часа във фоайето на Дома на културата „Борис Христов“ ще се открие изложбата „Преподаватели и студенти“ на факултет „Изобразителни изкуства“. Това е третото издание на станалата вече традиционна годишна изложба, обединяваща творци от всички бакалавърски и магистърски програми във факултета.
За първи път тази година стартира конкурс за студентска работа. Жури, съставено от водещи преподаватели, ще открои най-добрите постижения от всяка специалност и те ще бъдат отпечатани на пощенски картички, като по този начин ще придобият филателна стойност.
Изложбата на Гергана Балабанова, която е експонирана в галерия "Лабиринт" в Пловдив до 28 февруари, представлява интроспективно изследване на емоционалният пейзаж на една душа. Тя представя метафорично различни състояния, които остават необозрими в материалния свят. Изложбата акцентира върху въпроса за реалността – тази в нас и „обективната“ такава...
Среща разговор с поета Кръстьо Раленков ще се проведе тази вечер в клуб Петното на Роршах - Пловдив. Организатори са Литературен фестивал Пловдив чете, Литературен салон Spirt & Spirit и Творческа платформа Литературен кръг Смисъл. Ще бъде представена стихосбирката му „Озаглавяване на живота“, която излезе януари тази година. Модератор ще бъде..
Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ се открива в Раковски. Тя се провежда по инициатива и под патронажа на президента Румен Радев. В експозицията ще бъде показан и ръкописът на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“, който е първата писмена история на България.
Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..
Близо 600 деца от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..