Днес комисиите за Награда „Пловдив“ заседават окончателно, за да определят носителите на приза в 10-те категории в областта на културата и изкуството. Церемонията по награждаването е утре вечер в Дома на културата „Борис Христов“, домакин е Държавна опера - Пловдив.
В раздела „Художествена литература“ се конкурират Крум Филипов с романа си „Синът на авиатора“, Александър Секулов със стихосбирката си „Хроники и химни“ и Антон Баев с книгата си с поезия „55 меланхолии на Антон Баев“.
В категорията „Изобразително изкуство“ номинацията е една и обща – Албена Михайлова, Венета Маринова, Моника Роменска и Надя Генова за изложбата им „Жените на Ръб-а“.
В раздела „Музика“ номинациите за три – на проф. Костадин Бураджиев, на Марияна Панова и на Фолклорен ансамбъл „Тракия“ за спектакъла „Земята на Орфей“.
В категорията „Театър“ номинацията е една – на Драматичен театър – Пловдив за спектакъла „Дебелянов и ангелите“.
В раздела „Художествен превод“ се конкурират Огнян Алтънчев за превода на романа „Тънкото изкуство да не ти пука“ от Марк Менсън и Гинка Бакърджиева за превода й на „Чук за вещици“ от Вацлав Каплицки.
В категорията „Журналистика“ тази година номинацията е само една – на Веселина Божилова за серия репортажи и видеофилми за „Столипиново“ и ромската интеграция.
В раздела „Аудио-визуални изкуства, фотография и операторско майсторство“ се конкурират Петко Танчев и Иван Палейков.
В категорията „Културно наследство и съхраняване на паметта“ номинациите са три – на Издателство „Летера“ и Надя Фурнаджиева за албума „Пловдив – древен и вечен“, на Институт „Старинен Пловдив“ за Празниците на Стария град и на историка Стефан Шивачев за научната му монография „Ролята на Община Пловдив за развитието на града през 1886-1944 година“.
В раздела „Изкуство, предназначено за деца“ са номинирани Държавна опера – Пловдив за спектакъла „Светът на Алиса“, Сдружение „Арт Войс Център“ за концерта „Заедно“ и Балетно студио „Буратино“ за спектакъла „Без имитации“.
В категорията „Архитектура“ тази година няма постъпили номинации.
Танцьори и певци от „Театър на фенерите“ от китайската провинция Гуейджоу ще гостуват в Пловдив с атрактивно представление. Събитието е посветено на началото на Китайската нова година и е с вход свободен. Тази събота, Регионалният исторически музей в Пловдив ще бъде домакин на атрактивно и любопитно музикално събитие от далечен Китай, което..
Цивилизацията - можем ли я?! Това питане поставя проф. Александър Шурбанов и разсъждава в "Срещи"- те Защо? Нали този термин Цивилизацията е от 1756 г. Поставен е от граф Оноре Мирабо, а тя, цивилизацията е съществувала и преди да получи това име. Какво става с нас-хората от 21 век? На ход е Проф. Александър Шурбанов. Радио Пловдив, събота,..
Изложба изследва устойчивостта на природата, нейната способност да надмогва ограниченията, наложени от човека и въпреки тях да продължава да съществува. Това е втората самостоятелна изложба на художничката Станка Александрова, която е израстнала в Белозем. Мотото на експозицията е "Диви треви". Композициите на творбите и цветовете им изследват..
Предприети са всички необходими мерки за защита на експонатите от изложбата "Древна Тракия и античният свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция" в Лос Анджелис от бушуващите в района пожари, съобщи Министерството на културата. Служебният министър Найден Тодоров е написал писмо до ръководството на музея с искане експонатите от България, сред които..
Актьорът Вилиян Гешев представя в Пловдив моноспектакъла „Писмо до баща ми“ по Франц Кафка и авторски текстове. Представлението е тази вечер в театър „Хенд“. Режисьор е Ованес Торосян. Проектът е подкрепен от Чешкия културен център. Това е една изповед, която писах дълго време в съзнанието си, а после за кратко написах и на ръка, за да я..