Фотоизложба „Азбуката – това сме ние“ се открива в Историческия музей в Пловдив тази вечер. Паната със снимки на деца, в които те с телата си изобразяват българските букви, са изработени от 50 български училища в чужбина. Те са сред членовете на Асоциацията, която обединява 200 задгранични училища. Броят им е по- голям. Само в Европа те са 265, в Северна Америка – 50, в Южна Америка – 1, в Африка – 3, а в Азия – 5.
Да популяризира българската писменост и традиции сред българчетата зад граница, да се визуализира ценността на културната ни идентичност в условията на мултикултурното ни настояще и да представи Пловдив като Европейска столица на културата е целта на проекта. Негов автор е д-р Адрияна Любенова и се финансира от „Пловдив 2019“. Това е приносът на Асоциацията на българските училища към събитията на ЕСК, разказа пред Радио Пловдив Боянка Иванова от УС на Асоциацията, която е учредена през 2007 година в Пловдив. Иванова живее и работи от 23 години в Чикаго.
С изложбата стартират летните инициативи на асоциацията, чийто апогей ще бъде конференцията на членовете й в края на юли в Историческия музей в Пловдив. Там ще дебатираме по проблемите на съхраняването на българския език по света. За мен азбуката обединява всички нас. Това е българският дух, обединени със словото и с историческата ни памет ставаме по- силни. Духовната територия на България е по- голяма от нейните географски ширини.
Приоритет на Асоциацията е включването на българския език и на другите малки езици като официален в чуждите образователни системи в ЕС, каквито възможности дава американската образователна система. Боянка Иванова призова следващия Европарламент да настоява за равноправие на българския и на другите малки езици като се съобрази с внесената преди две години петиция на Асоциацията.
Държавна опера Пловдив представя премиерата на танцовия спектакъл в две части „Пианото“ от Иржи Бубеничек. Той е вдъхновен от емблематичния филм със същото име на Джейн Кемпиън и е създаден за Кралския балет на Нова Зеландия. Филмът „Пианото“, отличен с 3 награди „Оскар“ и „Златна палма“ в Кан, завладя сърцата на зрителите по света..
Как стигнахме дотам, че изкуственият интелект се нареди сред най-добрите в два поредни конкурса за поезия? Накъде отива поезията и накъде отиваме ние без нея? Накъде отиват хората и творчеството?. Гости на "Срещите" - проф.Маргарита Младенова, Николай Генов и Георги Караманев.
„Гласът на Страдивариус“ – Красимира Стоянова и 300-годишната цигулка на Страдивариус на Светлин Русев ще звучат за първи път в Пловдив в концерт от Музикалния фестивал „Дни на музиката в Балабановата къща“ в Епископската базилика на Филипопол. Оперната прима Красимира Стоянова, известна с красотата и изяществото на своя тембър и младият..
Коледната изложба " Художниците на Гранит"! представя колекция с творби на художници от различни поколения свързани със село Гранит. Експозицията включва живопис, фотография и колаж на Антония Маринова-Crazy, Десислава Тодорова, Елена Христова,,Магдалина Топузова,Пенка Делчева,арх.Стойчо Добрев,Тоню Цанев,Чавдар Маринов, Тодорка Тодорова, Таньо..
Община Кричим спечели проект за обновяване на Народно читалище „Пробуда – 1912“. Проектът е за внедряване на мерки за енергийна ефективност и основен ремонт на сградата на стойност 5 598 200 лв. с ДДС. Финансирането е осигурено чрез споразумение между община Кричим и МРРБ. Избраният изпълнител трябва да извърши предвидените дейности в рамките..