Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Език свещен ! Честит 24 май !

Празнуваме и четем !

И търсим съизмеримост  на времената и нас  като наследници на великите книжовници от ІХ век до днес.

Безсмъртният химн на българския дух и култура „Върви, народе възродени“  звънти в утрото на празника на буквите и  словото. Ще тръгнем с него  в празничното шествие в Пловдив – от Хуманитарната гимназия „Св.Кирил и Методий“ в Пловдив, по знаковата Главнакъм сърцето на града.

Минути преди пловдивски учители да получат отличия за просветното си дело в Актовата зала на гимназията, ще ги чуем в репортаж на Иванка Петкова.

На 24 май четем с проф. Мария Шнитер  от житието на Константин-Кирил Философ за беседата му срещу триезичието във Венеция в диспута между Изтока и Запада  на християнството във втората половина на ІХ век, който е пробив в цивилизационния модел на Европа.

Проф.Красимир Станчев преподавател по старобългарска литература в Трети Римски университет, ще ни отведе в базиликата „Сан Клементе“ в Рим, където завършва земният път на  Св.Кирил.  Разговор за величието на делото  на Равноапостолите и за  постигнатото от Светите братя равноправие на славяните в европейската цивилизация,  за признаването им като покровители на Европа, и за нашия ръст пред тях днес.

Носители на наградата „Пловдив“ – за признанието в навечерието на 24 май да си отличен за  принос към изкуството и културата на вековния град. Първи интервюта  на Веселина Пеева.

Между носителите на приза "Пловдив" е и  Албена Михайлова - Бенджи от легендарната група" Ръб" , която дойде от Базел в Пловдив, заради наградата "Пловдив". 

На 24 май четем с доц. Владимир Янев – от  Радичков, и от възрожденския книжовник Константин Моравенов, отстоявал и извисявал  родния език, който умножава думите, смисъла, духа. Езикът, който създава човека, създава нацията. И е свещен .

Представяме проекта „За буквите между Пловдив и Матера“, който разказва за двата града - Европейски столици на културата 2019 и за кирилицата чрез делото на първия български печатар Яков Крайков.   Идеята  на проекта, който ще завърши с издаването на книга е на Галя Йотова. С нея ви среща Живка Танчева.

В „Добро утро, ден!“ точно на 24 май гостува издателят Стойо Вартоломеев. Вдъхновено, развълнувано, и с идеята "Усмихни се на България".

„Точно днес“ на 24 май.  Петък.  От 7 до 10 часа




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

ФинансираНЕ и политизираНе „Точно днес“

Втори бойкот на хранителните магазини организират четири организации точно днес. Време не само за равносметка, но и здрав разум. На този фон управляващата коалиция на ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН правят плахи опити да представят нов проект на бюджет, който дава щедро на едни, а на други – не. За финансите и опитите за политика ще говорим в утрото..

обновено на 19.02.25 в 16:57

(Трябва & Няма) да платим „Ден след ден“

Заветите на Левски: знаем ли ги, разбираме ли ги, следваме ли ги? Защо се сещаме за Апостола само два пъти в годината? Можем ли да се измерваме с неговия аршин и да постигнем идеала му за силна и независима България? Отговори търси в репортажа си Димитър Владимиров , който разказва за поклонението пред паметника на Левски в Пловдив. Пари,..

публикувано на 19.02.25 в 14:51

За най-обичания национален герой днес във "Вход свободен"

Днес, когато се навършват 152 години от гибелта на Апостола, прекланяме глави пред делото на най-светлата личност в нашата история!  За усещането да носиш Левски в сърцето, във вените ти да тече неговата кръв, да гориш с онзи пламък, с който е горял и той, разказва Христина Богданова - прапраплеменница на Васил Левски. Приликата е повече от поразителна -..

публикувано на 19.02.25 в 09:30

"Точно днес" - памет и политика

В утрото на 19 февруари продължават възпоменателните прояви в памет на Васил Левски. През последните години годишнината от обесването на Апостола на свободата се чества в два поредни дни, тъй като едни смятат, че по нов стил  това е 18-и февруари, а други – 19-и февруари. 152 години след бесилото си спомняме за делото на Левски и неговите завети...

публикувано на 18.02.25 в 17:00

"Ден след ден" на 18 февруари

В навечерието на третата годишнина от руската инвазия в Украйна дискусиите за това какво да включва споразумението за мир стигнаха и до най-чувствителната част-възможното изпращане на миротворчески сили в Украйна. Европейските страни реагират противоречиво, а днес българският президент каза, че е категорично против изпращане на български войници в..

публикувано на 18.02.25 в 14:13