Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българите във Фрайбург гласуваха активно и спокойно


От българите, които  гласуват в чужбина, най-много са тези в Германия и Великобритания.

Един от тях на тези евроизбори е университетският преподовател по антична и западноевропейска литература  в Пловдивския университет  Младен Влашки. От една година той е лектор по  български език, култура  и литература в универиситета в германския град Фрайбург. Грасдът е най-южната точка на Германия, на 70 км от Страсбург. 

В интервю за Радио Пловдив, Влашки  разказа, че гласуването на българите във Фрайбург е протекло спокойно и нормално. Секцията е отворила в 7 сутрина, с активно българско гласуване, без проблеми, в присъствието на представител на българската държава и на представители от Дружеството на българите във Фрайбург. 

Германците също са проявили активност, още повече, че те гласуват две в едно, освен за евроизбори, също и за местен парламент - т.е. за общински съвети, както казваме в България. Законодателството в Германия позволява на г-н Влашки да гласува и в тези избори, но като човек, който е от около година в града, той не го е направил, защото не познава достатъчно ситуацията в града. Но  за българския евровот, той гласува без колебание. 

Защото движението към Европа е българска идея, която се прогласява още от Пенчо Славейков. Не да затрием всичко свое, а да хванем, да приложим всички категории, които са се развили в Европа и да станем част от това европейско семейство. Това е завет на Пенчо Славейков, на българските възрожденци, на цялата българска култура от  началото на ХХ век, която се модернизира.

Има проблеми. Но тези проблеми и популистите, които се опитват да  разрушат ЕС, са страшна сила. Младите днес трябва да знаят, че свободата, че мирът не са даденост, а са нещо, за което се полагат постоянни усилия, нещо, за което се гласува.  И нашето движение към ЕС, нашето присъствие в ЕС е точно тази борба.

Днес единствената възможна формула, не утопична- утопични има други, а възможна, поне засега, е поне засега, в рамките натова, което наричаме а ЕС.

Ивтервюто с Младен Влашки е в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Лекоатлетката Пламена Миткова в "Добро утро, ден"

Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова.  Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за    "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..

обновено на 15.02.25 в 08:43

Българските вина не отстъпват на другите производители

Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България  Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...

публикувано на 14.02.25 в 15:47

Разширява се пазарът на българското вино в чужбина

През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..

публикувано на 14.02.25 в 13:01
Емил Кабаиванов

Искат увеличение на заплатите на общинските служители

От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..

публикувано на 14.02.25 в 11:39

1300 бежанци ще учат български език, 150 от тях в Пловдив

Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната  - София, Бургас и Харманли.  Обученията по български език за бежанци в Пловдив..

публикувано на 14.02.25 в 10:34