Роботите имат огромно приложение в медицината от няколко десетилетия, но до този момент работата им е да улесняват, а не да изземат функциите на лекарите. Все пак през последните години роботехнологиите в медицината процъфтяват. До къде може да се стигне в един момент? Къде е мястото на етиката или робоетиката? Какви са новите предизвикателства?
Отговор на тези въпроси даде проф. д-р Силвия Александрова-Янкуловска, декан на факултета по "Обществено здраве" в МУ в Плевен.
Според нея въпросът за връзката между роботизацията и общественото здраве е сравнителна нова тема, но тя ще бъде в дневния ред на развитите страни.
Ние имаме известен опит, но само в едни от сферите, не всички сфери от приложението на роботи в медицината. Медицинският университет в Плевен е пионер в роботизираната хирургия. През 2008 година проф. Григор Горчев започна първите операции с роботизирана система "Да Винчи". Но освен в сферата на роботизираната хирургия със специфичните етични проблеми които повдига тя, роботи намират приложение в сферата на грижи за възрастни, дори на грижи за децата - съвсем ново приложение, разработено в Япония преди 2 години. Докато грижата за възрастните е вече установена практика в силно развитите западни страни -Белгия, Холандия, Япония. Такива роботи се използват в старческите домове. И това повдига също своите етични въпроси. Аргументът да се включат те в грижата за възрастни е това, с което сме изправи в целия свят, а именно тенденцията за застаряване на населението, коментира в интервю за Радио Пловдив проф. Янкуловска.
Тя е участник в провеждащата се в Пловдив Национална конференция „Общественото здраве в променящия се свят“ и представи темата -“ Робоетиката и новите предизвикателства пред етиката, медицината и общественото здраве“.
Целият разговор може да чуете в прикачения звуков файл.
Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес" потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика. " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..
Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов . Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..
Протестите в подкрепа на варненския кмет Благомир Коцев, са продиктувани от това, че прокуратурата, Антикорупционната комисия и като цяло правоохранителната система в страната, очевидно действат като бухалка по конкретни политически проекти. Това заяви в интервю за предаването "Точно днес" на Радио Пловдив съпредседателят на "Да, България"..
„Големият проблем за стабилността на правителството на Росен Желязков е в действието на два основни фактора. Единият фактор, е липсата на всякакъв интерес, желание и дори моментна нагласа, в който и да е от партньорите в управляващата коалиция, а и в мнозинството в НС, да свали това правителство и да тласне страната страната към предсрочни..
Община Сопот е на път да реши проблема с водата, който от години мъчи хората през лятото. Предстои ремонт на важен водопровод, който ще свърже шахтовите кладенци, откъдето градът ще ползва вода, с ВиК мрежата, съобщи кметът на община Сопот Станислав Стоенчев. Той обясни, че вече е изготвен проект за това от ВиК-Пловдив. Чрез него шахтовите..