Роботите имат огромно приложение в медицината от няколко десетилетия, но до този момент работата им е да улесняват, а не да изземат функциите на лекарите. Все пак през последните години роботехнологиите в медицината процъфтяват. До къде може да се стигне в един момент? Къде е мястото на етиката или робоетиката? Какви са новите предизвикателства?
Отговор на тези въпроси даде проф. д-р Силвия Александрова-Янкуловска, декан на факултета по "Обществено здраве" в МУ в Плевен.
Според нея въпросът за връзката между роботизацията и общественото здраве е сравнителна нова тема, но тя ще бъде в дневния ред на развитите страни.
Ние имаме известен опит, но само в едни от сферите, не всички сфери от приложението на роботи в медицината. Медицинският университет в Плевен е пионер в роботизираната хирургия. През 2008 година проф. Григор Горчев започна първите операции с роботизирана система "Да Винчи". Но освен в сферата на роботизираната хирургия със специфичните етични проблеми които повдига тя, роботи намират приложение в сферата на грижи за възрастни, дори на грижи за децата - съвсем ново приложение, разработено в Япония преди 2 години. Докато грижата за възрастните е вече установена практика в силно развитите западни страни -Белгия, Холандия, Япония. Такива роботи се използват в старческите домове. И това повдига също своите етични въпроси. Аргументът да се включат те в грижата за възрастни е това, с което сме изправи в целия свят, а именно тенденцията за застаряване на населението, коментира в интервю за Радио Пловдив проф. Янкуловска.
Тя е участник в провеждащата се в Пловдив Национална конференция „Общественото здраве в променящия се свят“ и представи темата -“ Робоетиката и новите предизвикателства пред етиката, медицината и общественото здраве“.
Целият разговор може да чуете в прикачения звуков файл.
Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..
Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности дадоха кметът на община Родопи Павел Михайлов и кметът на селото Мария Манолова. На церемонията присъства Иван Иванов, министър на регионалното развитие и благоустройството. Срокът за изпълнение е 600..
Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях. След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...
На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..
За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България". Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..