Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Градска експедиция в Пловдив - на голям и малък екран

Снимка: NG/ фотограф Кеворк Ванлян, Агитпроп

Първи епизод от продукцията на Нешънъл Джиографик  Explore Bulgaria: Plovdiv ще бъде представен на голям екран в Лъки, Дом на киното.  Събитието е част от  програмата на Пловдив – Европейска столица на културата.

Новият сезон на локалната поредица следва рамката  на градска експедиция из един пълен с археологически, архитектурни, културни, съвременни и позабравени изненади град, избран за културна столица на Европа тази година. 

Петото издание на поредицата включва шест епизода, всеки от които разглежда различна тема.  

Популярният  журналист и блогър  Драгомир Симеонов влиза в ролята на водещ, а заедно с  него  преди  прожекцията на филма ще гостуват  представители на продукционния екип на  Агитпроп – Борис Мисирков, Георги Богданов, Мартичка Божилова.  

Телевизионната премиера на продукцията по National Geograpfic  е от 21.30 ч. Входът за предпремиерната среща в Пловдив  е свободен.

Познавам Пловдив от много отдавна. Баща ми е от Пловдив и познавам града в това му качество, в което си  го знаят и пловдивчани – нажежената Главна, айляка. Пловдивският дух е много особен, това е особено място и много красиво, заяви Драгомир Симеонов.

Но освен това трябваше да покажем  и някои скрити тайни, за които не си даваме сметка, въпреки че те са много близко до нас. Например това, как изглеждат тоалетните и баните в къщите в Стария град. По какъв начин е изглеждал Пловдив, преди да влезе в нашето учене на историята.  Какъв е бил градът в древността... това е най-старият жив град в Европа. Опитвахме се да представим града във времето и пространството, а не някой конкретен елемент.  

Имаме специален епизод за река Марица и нейното значение за града, заплахата от наводнение през реката.

Пловдив се вписва странно в картата на градовете в Европа. Той е цветен и няма истински еквивалент. Едновременно прилича на античен град от елинската епоха, естествено дългите години на османски център също  са дали своя отпечатък. Толкова цветен град трудно се сравнява, защото е самобитен и за рамките на България, и за рамките на цяла Европа.

Хълмовете на Пловдив дават усещане за възвишеност. 

Чуйте повече от звуковия файл



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

ОФ "Пловдив 2019" е изпълнила на 56% бюджета си за 2024 година

Малко над 1 милион лева възлизат спестените средства от бюджета на Фондация „Пловдив 2019“ за миналата година, който е в размер на 3 милиона 618 хиляди лева. Изразходваните средства са малко над 2 милиона. Според отчета на фондацията изпълнението на бюджета е 56%.  От общо 2 милиона и 600 хиляди лева бюджетна субсидия от Община Пловдив, са похарчени..

публикувано на 24.02.25 в 14:05

Стоян Сърданов с "Икар" за чест и достойнство

Станаха ясни номинациите за наградите „Икар“, връчвани от Съюза на артистите в България.  Актьорът Явор Милушев получава наградата „Икар“ за изключителен принос към българския театър, съобщиха от актьорската гилдия.  Призът  „Икар“ за чест и достойнство се присъжда на 76-годишния актьор - ветеран в Пловдивската драма Стоян Сърданов. Пред..

обновено на 24.02.25 в 12:58

Преге - предаване за света на книгите, 22 - 28 февруари

В предаването за книги на Радио Пловдив на 22.02. 2025г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ (нови книги) Алеко Константинов. Бай Ганьо. До Чикаго и назад, пътеписи, разкази, фейлетони. 402 стр., ок. 7А, Фама+, 2025. Мика Валтари. Синухе Египтянинът. 600 стр., 7А, Изток-Запад, 2025. Владимир Зарев...

публикувано на 24.02.25 в 10:08

Изложба базар на мартеници в читалище „Възраждане“

Изложба базар на мартеници, изработени от майсторките от Клуб „Българка“, ще се открие тази вечер от 18 ч. в читалище „Възраждане“. Проявата включва литературно-музикална програма с участието на приятели на читалището. Това е втора поред изложба, посветена на 1 март, като началото беше поставено миналата година. Клуб „Българка“ съществува..

публикувано на 24.02.25 в 09:09

В "Срещите" за човека и човешките ценности

Сега, когато футоролозите ни уверяват, че идва епоха, в която ще трябва да преизобретим себе си, в "Срещите" се връщаме към някои изконни човешки качества.  Обединихме ги във въпроса: "Какво означава да принадлежиш към човешкия род днес?"  Търсим отговорите с писателя Красимир Димовски и богослова Радослав Паскалев.

обновено на 22.02.25 в 09:10