В "Артист на седмицата " ви срещаме с Елия (Евгени) Сакакушев-фон Бисмарк. Музикантът е рядко явление с това, че съчетава професионално функциите на виолончелист- солист, камерен музикант, оркестров музикант – водач на група, преподавател, както и художествен ръководител и продуцент на високо международно равнище.
Броени дни преди началото на фестивала "Пловдивски Камерни Срещи" - първият проект в България, който Елия Сакакушев фон Бисмарк оглавява като артистичен директор, музикантът споделя очакванията и вълнението от предстоящите събития.
http://plovdivchamberencounters.com/
Изявявайки се концертно на четири континента, той се утвърждава в продължение на 15 години като концертмайстор на виолончелите на оркестри в Испания, Бразилия, Германия и Нова Зеландия.
“Опияняващ Сакакушев-фон Бисмарк, с красиво дозираното си вибрато и емоционално заредените, изваяни ноти…”
"Виолончелистът Сакакушев- фон Бисмарк проложи топъл, пеещ тон ... Той представи едно искрено, неафектирано изпълнение. Свирененто му беше прекрасно, солистът знаеше кога да се отдръпне и да бъде част от оркестровата текстура и кога да стъпи напред и да блести.”
Роден и възпитан в известно лекарско семейство в Пловдив той напуска СМУ “Добрин Петков” преждевременно, за да продължи музикалното си развитие във Виенския Музикален Университет. Прехвърля се в класа на проф. Майкъл Флексман в Манхайм (Германия), където работи също с величия като М. Ростропович, Arto Noras, Frans Helmerson и други водещи челисти.
В Манхайм той се дипломира като “оркестров музикант” и концертиращ солист.
Той е носител на редица европейски и международни награди и отличия, както и на ситпендии от Германия.
Посещава академията Менухин във френска Швейцария, където събира вдъхновение и опит под вдъхновяващото ръководство на Алберто Лиси.
От 2003 г. щатните си длъжности като водещ челист в различни оркестри той концертира в световно известни зали като Карнеги Хол, Дисни Хол и др. в камерния жанр.
Елия развива висока преподавателска дейност. Дава майсторски класове във всички новозеландски университети, както и в университета Монаш в Мелбърн, Кралската Музикална Академия на Ирландия и др.
Той е изключително мотивиран, гъвкав и приспособим към таланта и нуждите на студентите му. Неговите художествени възгледи са холистични и са вкоренени в интерфейса между чувството за хуманност, историческото вдъхновение и сложността и синкретизма на изкуството и естетиката.
Паралелно с изпълнителската си кариера Елия е изпълнителен директор на EMP International – неговата продуцентска компания, базирана в Нова Зеландия. В ролята си на художествен ръководител и администратор той създава тематични фестивали за камерна музика в Испания, Германия и Нова Зеландия, натрупвайки ценен опит и широка мрежа от контакти с изпълнители и учредители, както и познания за музикална индустрия.
Той живее в Хановер (Германия) с жена си и дъщеря си, където заема видната позиция на Артистичен Директор при “Вила Зелигман”.
Започна репетиционният процес на новата продукция на Шекспирова компания „Петровден“ – „Ромео и Жулиета: любовта като обред“. Премиерите ще се състоят на 1 и 2 август 2025 г. от 21:00 ч. на традиционната открита сцена в ОУ „К. Величков“, с. Паталеница. "С тазгодишната постановка отбелязваме 25 години от първото представление на „Ромео и Жулиета“ в..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 19.07.202 5г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Маргьорит Юрсенар. Даровете на Алкипа. 80 стр., ок. 3А, Парадокс, 2025. Дейвид Балдачи. Процесът. 472 стр., 5А, Обсидиан, 2025. Гарет Рубин. Холмс и Мориарти. 322 стр., ок.5А, Вакон ЕООД, 2025...
Детският симфоничен оркестър "Дивизи" – Пловдив вече работи по проект, финансиран по Културния календар на община Пловдив. През октомври в Пловдив ще гостува известната българска цигуларка, която работи в Консерваторията в Лозана, Швейцария - Деница Казакова, тя ще проведе с децата майсторски клас. Децата от оркестъра, които са на..
Изложба живопис с произведения на занакови художници от 60-те години на миналия век откриват тази вечер в Балабановата къща от 18 ч. Изложени ще бъдат платна на Георги Божилов – Слона, Кольо Витковски, Енчо Пиронков, Емил Стойчев. Всички 26 платна са собственост на Общински институт „Старинен Пловдив“. Разгледани ще могат да бъдат и..
Кой е Боян Магесник, по- известен като Боян Мага? И защо отказва на Симеон да бъде наследник на короната? Наистина ли е казал "Аз не съм от този свят". Опит да поповдигнем завесата за този дух, казват пазител на България, правим с проф. Дамян Попхристов. С лушайте, интересно е.