Премиера на кукления спектакъл „Концертът“, продукция на Център за изкуства „За Родопите“ – Бостина ще се състои тази вечер от 19ч. на сцената на Кукления театър в Пловдив. В него участват кукли с човешки ръст, актрисата Десислава Минчева и режисьорът Петър Тодоров. Двамата са носители на отличието Икар 2019 и на няколко главни награди от пловдивския фестивал „Двама са малко трима са много“. И казват, че това представление, което е израз на възхвала на народна апесен, е за зрители от 3 до 103 години.
„Концертът“ е в програмата на Пловдив 2019, вече има покани за участие в Матера и Турция.
В спектакъла четиринародни певеци, които в ежедневието са като всички други, стъпвайки на сцената, под диригентството на петата певица – актрисата Десислава Минчева, с гласовете и песните си се докосват до божественото.
Творческият екип се допълва от признати в театралната сценография имена – Ханна Шварц е автор на куклите и и сценографият.Николина Костова-Богданова от Пловдивската опера е автор на костюмите.
Костюмите са изработени в София в ателието на един от най-известните майстори на кукли Петър Чекуров и включват носии от шопската, родопската, кюстендилската и пиринската фолклорни области. Един от костюмите е над 100-годишена подарена носия.
В спектакъла звучат автентично изпълнени песни от репертоара на Янка Рупкина, Квартет „Славей“, ДАНПТ „Филип Кутев“, инструменталиста Недялко Недялков и др
Представлението „Концертът“ е в програмата на Пловдив 2019 – Европейска столица на културата. След премиерата в Пловдив „Концертът“ ще има премиера и в Смолян през октомври, участие в конкурс в град Бурса, Турция, а през декември ще гастролира като част от закриващите събития за Европейска столица на културата в Матера, Италия.
„КОНЦЕРТЪТ“ е продукция на Център за изкуства „За Родопите“ - Бостина, чиито театрални и танцови спектакли са гостували в над 40 държави на всички континенти по света /вкл. САЩ, Австралия, Китай, Сингапур, Индия, Перу, Мароко, много страни в Европа и др./ Спектаклите „Сливи за смет“, „Аз, Душата“, „Кокошка с брошка“ и др. са носители на над 30 награди за най-добър спектакъл, за актьорско майсторство, за сценография и др., от фестивали в България, Албания, Румъния, Хърватска, между които няколко от главните награди на международното и холандското жури на фестивала „Двама са малко, трима са много“ в Пловдив. През 2019 Петър Тодоров и Десислава Минчева получават националната награда „Икар 2019“ за спектакъла на ДКТ Бургас - „Филифьонката, която вярваше в бедствия“, получил също главните награди на трите журита на „Двама са малко, трима са много“.
Днес и утре в Дома на културата „Борис Христов“ ще се проведе семинар на тема: „Изграждане на капацитет за устойчиво планиране на управлението на обекти от световното наследство с мозайки“. Форумът е в рамките на Програмата за участие на ЮНЕСКО за 2024 – 2025 г. Домакини са Община Пловдив и Общински институт „Старинен Пловдив“. Семинарът е..
В Смолян се открива традиционната изложба, която художниците представят всяка година преди 24 май - Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Инициативата е на Художествената галерия - Смолян. Директорът Иван Пеев разказа, че ще бъдат показани 48 творби на 24 смолянските творци...
Тази сутрин е починал пловдивският поет, драматург и общественик Иван Странджев. За кончината му съобщиха негови близки. На 12 май Иван Странджев трябваше да навърши 72, но не можа да дочака личния си празник. Иван Странджев е роден на 12 май 1953 г. в Пловдив. Първоначално учи българска филология в СУ „Свети Климент Охридски", след това..
Под надслов „Да възродим българския дух" в пловдивския квартал Прослав се провежда съборът „Прослав пее и танцува”. Проявата се организира за втора поредна година и ще представи красотата на фолклорния танц и музика от различни етнографски области на България. Пространството пред народното читалище „Никола Вапцаров-1928” ще се превърне в..
Днес започва новият сезон на „Духовни маршрути в Пловдив 2025“. Маршрутът е посветен на „Римския Пловдив“ – късноантична сграда „Ирини“ и римските терми. Водач във вълнуващото пътешествие ще е археологът Мая Мартинова-Кютова, която проучва едни от най-значимите археологически обекти в Пловдив. Тя ще поведе участниците през южното подножие на..